Linie produkcyjne pełnią rozmaite funkcje i wspomagają produkcję niemal każdej rzeczy. Mogą być zaprojektowane indywidualnie i dostosowane do danego procesu produkcyjnego, przez co są wysoce wszechstronne. Budowa prawidłowo funkcjonującej linii produkcyjnej nie jest jednak rzeczą łatwą.
Linię produkcyjną definiuje się jako zespół połączonych poprzez ciąg przenośników maszyn, zintegrowany ze sobą centralną jednostką sterującą. Jest to także zespół stanowisk ręcznych ustawionych według kolejności operacji wykonywanego procesu technologicznego.
Istnieje przynajmniej kilka podziałów linii produkcyjnych. Najczęściej jest to podział ze względu na rodzaj produkcji, który przedstawia się następująco:
Linie produkcyjne znacznie przyspieszają procesy produkcyjne i znajdują zastosowanie w niemal każdej branży, np.: elektronicznej, motoryzacyjnej, spożywczej czy maszynowej.
Choć często na to nie wygląda, projektowanie linii produkcyjnej to bardzo wymagające zadanie. Trzeba przy nim wziąć pod uwagę wiele różnych czynników:
Uwzględnienie wszystkich tych czynników jest jednakowo ważne i wpływa nie tylko na efektywność produkcji, ale także na bezpieczeństwo pracowników.
Na etapie budowy należy wziąć pod uwagę m.in.:
Zarówno projektowanie, jak i budowa linii produkcyjnych powinny być przeprowadzone przez wyspecjalizowane firmy, jak np. producent linii produkcyjnych NECC.
Załącznik:
Dokładny skład linii produkcyjnej zależy od branży, w której jest stosowana. Ogólnie można powiedzieć, że tworzą ją pojedyncze, wyspecjalizowane stanowiska połączone pasami transmisyjnymi. Za przykład niech posłuży automatyczna linia do produkcji pelletu. Tworzą ją kolejno:
Dzięki zastosowaniu automatycznej linii produkcyjnej, cały proces jest szybki i efektywny, a każdy jego element podlega stałemu monitorowaniu.
Linie produkcyjne znacznie przyspieszają procesy wytwórcze oraz pozwalają na bieżąco monitorować pracę każdego z wchodzących w jej skład stanowisk dzięki centralnej jednostce sterującej. Można je podzielić m.in. pod względem rodzaju produkcji (np. jednostkowa, masowa, małoseryjna). Ich projektowanie to złożony proces, wymagający wzięcia pod uwagę wielu czynników, jak dostęp do powierzchni czy rodzaje i kolejność operacji technologicznych. Przy ich budowie wymagane jest zastosowanie właściwych rozwiązań technicznych do danego typu produkcji. Zarówno projektowaniem, jak i budową linii produkcyjnych powinny zająć się wyspecjalizowane w tym kierunku firmy, zatrudniające wykawalifikowanych i doświadczonych inżynierów. Szczegóły konstrukcji i zasada działania linii produkcyjnych są nierzadko pilnie strzeżoną tajemnicą zakładów produkcyjnych.
Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowaniaBogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st... |
Automatyka Podstawy teoriiAndrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m... |
Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówWitold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i... |
Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiejJanusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S... |
Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowymStanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e... |