Reklama

Dodane Produkty:

APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK

Kurtyny bezpieczeństwa mają dość ciekawą historię i ciekawą zasadę działania. W niniejszym artykule przybliżymy kilka ciekawych aspektów związanych z ich działaniem, rodzajami czy sama historią. Zapraszamy do ciekawej lektury technicznej.

Optyczne kurtyny bezpieczeństwa wykorzystuje się do wykrywania obecności człowieka i blokowania niebezpiecznych ruchów na maszynie. Ich zastosowanie dotyczy wszystkich tych niebezpiecznych obszarów, w których przebywa operator maszyn. Pozwala ona na bardzo szybki dostęp do maszyny np.: w celu wyciągnięcia czy włożenia elementu obrabianego przez maszynę. Trudno sobie wyobrazić, aby automatyka dla firm była pozbawiona tych urządzeń, które usprawniają i zabezpieczają procesy produkcyjne. Artykuł pokaże wiele zmiennych typu historię, zasadę działania kurtyn po dostępne funkcje.

Pierwszą kurtynę bezpieczeństwa – optyczną zademonstrowano w roku 1952 na targach obrabiarek w Hanowerze. Erwin Sick, właściciel i pionier założonej kilka lat wcześniej firmy SICK, był twórcą pierwszej kurtyny bezpieczeństwa. Zaprezentowanie kurtyny było krokiem milowym dla firmy – która otrzymała ogrom zamówień na takie urządzenia. Właśnie lata pięćdziesiąte należy uznać za początek zastosowania i masowej produkcji kurtyn bezpieczeństwa.

Zasada działania pierwszej kurtyny

Automatyka dla firm zawdzięcza bardzo wiele wynalazkowi zaprezentowanemu w 1952 roku. Pierwsze kurtyny działały zupełnie inaczej, odmiennie o tych znanych obecnie. Pierwsze egzemplarze składały się z zakrzywionego zwierciadła i elementów nadawczo-odbiorczych po jednej stronie (część aktywna), oraz odbłyśnika po drugiej (część pasywna). Nadajnik – element nadawczy wysyłał wiązkę światła, a ta odbita od niego była kierowana do odbłyśnika i wracała do niego tą samą drogą. Aktywna przestrzeń pomiędzy częścią aktywna i pasywną była skanowana dzięki obracaniu się elementów nadawczo-odbiorczych w ognisku zwierciadła. Obiekt znajdujący się w ognisku światła powodował, że wiązka nie wracała, co inicjowało zatrzymanie maszyny.

Dzięki firmie SICK powstało kilka różnych wersji kurtyn opartych o tą zasadę działania. Co jest bardzo ciekawe, niektóre działają po dziś dzien. Mimo rewolucyjnego odkrycia technologia jednak miała swoje wady. Przede wszystkim kurtyny były ciężkie, bo ważyły po kilkanaście kilogramów i wymagały nieustannego czyszczenia obrotowego zwierciadła. Produkcja wymagała dużej precyzji. Dostępnych było tylko kilka wersji różniących się wysokością.

Współczesne kurtyny bezpieczeństwa

Obecna automatyka dla firm to zupełnie inna technologia. Obecnie dostępne urządzenia -kurtyny bezpieczeństwa wykorzystują półprzewodnikowe elementy optyczne. Wiązki światła generowane są równolegle, pojedynczo przez układy optyczne składające się z szeregu dion nadawczych. Idąc drogą analogii, odbiornik złożony jest z tych samych układów i diod odbiorczych. Inaczej mówiąc każda dioda odbiorcza przypada na diodę nadawczą. Dzięki nowoczesnej technologii następuje redukcja kosztów produkcji, same urządzenia są lżejsze, a kurtyny produkowane są w różnych wysokościach. To pomiędzy nadajnikiem a odbiornikiem tworzy się płaszczyzna pokryta szeregiem wiązek optycznych. Zasada działania jest prosta. Pojawienie się materii nieprzeźroczystej (człowiek, część ciała) powoduje przerwanie wiązki światła. Światło nie dociera do elementu odbiorczego i następuje detekcja obiektu, który znalazł się w strefie chronionej. Widmo podczerwone, w którym działają kurtyny są niewidoczne. Promienie są aktywowane sekwencyjnie, tzn. nadajnik kurtyny załącza diody nadawcze według ustalonej kolejności. Ponieważ odbiornik musi aktywować odpowiednie diody odbiorcze w takiej samej kolejności oraz odpowiednim czasie konieczna jest synchronizacja pomiędzy oboma urządzeniami.

Zadania kurtyn – punkty niebezpieczne i obszar

Automatyka dla firm taka jak kurtyny optyczne zabezpiecza niebezpieczne punkty maszyn. Rozwiązanie jest często wykorzystywane, gdy jest wymagany częsty dostęp do elementów maszyn typu prasa. Ergonomia pracy jest zapewniona przez bliskość zlokalizowana kurtyn wobec strefy zagrożenia. Wówczas operator wykonuje krótkie ruchy – pracuje głównie rękoma, nie musząc się pochylać lub przemieszczać całego ciała. Jednak ze względu na konieczność wykrywania najmniejszych części ciała – palców, należy stosować kurtyny o małej rozdzielczości, a więc droższe.

Automatyka dla firm w postaci kurtyn optycznych zabezpiecza również obszar. Dzieje się tak w przypadku zabezpieczenia niebezpiecznego obszaru maszyn o długim cyklu produkcyjnym. Tutaj wystarczają bariery, które generują pojedyncze wiązki, ponieważ wykryć maja pojedynczego człowieka, a nie małe elementy ciała typu palec czy dłoń. Ich zasięg jest dość duży, bo osiąga do 90 cm, dlatego umożliwiają odgrodzenie obszaru o dużych powierzchniach. Przy zastosowaniu luster można zabezpieczyć dostęp nawet z kilku stron. Rozwiązanie jest dobre, bo jest tańsze, ale może być bardziej ryzykowne, ponieważ układ nie wykryje człowieka znajdującego się w środku. Stosowanie tej metody jest zalecane po wstępnej analizie ryzyka.

Automatyka dla firm wiele zawdzięcza wynalazkowi, jakim jest kurtyna optyczna. Rewolucyjny wynalazek ma dość barwną i ciekawa historię, jednak przede wszystkim zwiększył bezpieczeństwo produkcyjne.

Polecane książki

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.