Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik poziomu cieczy - GCX4
 Przetwornik poziomu cieczy GCX4 współpracuje z dzwonem po...
Producent: START SYSTEM
Dystrybutor: START SYSTEM
Sygnalizator wilgoci i temperatury pomp - SWT-3
 - Zabezpieczenie wnętrza pomp oraz mieszadeł przed zalani...
Producent: START SYSTEM
Dystrybutor: START SYSTEM
Przekaźnik rezystancyjny PTC - PT-1
 - Kontrola temperatury za pomocą czujników termistorowych...
Producent: START SYSTEM
Dystrybutor: START SYSTEM
- AP Automatyka - Zestaw enkoder inkrementalny POS...
 Zestaw, w którego skład wchodzi programowalny enkoder ink...
Producent: POSITAL FRABA
Dystrybutor: AP Automatyka
Si-QSLR1E0 - Czujniki i przetworniki LZO
 Przetworniki dedykowane do kontroli szkodliwych związków ...
Producent: APONE
Dystrybutor: APAUTOMATYKA

Przez uzdatnianie sprężonego powietrza rozumiemy pozbycie się zanieczyszczeń, doprowadzenie powietrza do potrzebnych parametrów czystości. Dla firm przemysłowych wykorzystujących sprężone powietrze konieczne jest jego uzdatnianie. Metody, których możemy użyć do tego celu, to: filtracja, osuszanie, podgrzewanie i oziębianie sprężonego powietrza. W tekście zajmiemy się tymi najczęściej używanymi, czyli filtracją i osuszaniem.

Podgrzewanie oraz oziębianie natomiast to metody, których używamy stosunkowo rzadko, tylko do wyjątkowych zastosowań przemysłowych, dla aplikacji wymagających konkretnej temperatury czynnika roboczego jakim jest sprężone powietrze.

Filtracja to najważniejsza metoda uzdatniania powietrza. W tej technice stosujemy filtry ciśnieniowe oraz separatory, oczyszczające powietrze z drobinek wody, elementów stałych, a także olei. Filtr to bariera, gdzie osadzają się cząstki wody, części stałe oraz olej. To oznacza, że filtry jedynie filtrują fragmenty stałe oraz olej, zgodnie z normą ISO 8573.1 (klasy jakości powietrza).

Cechą filtrów jest również fizyczne odseparowanie wody już skroplonej w sprężonym powietrzu, natomiast nie wykroplenie wilgoci. Do wykroplenia wilgoci ze sprężonego powietrza koniecznie będzie użycie osuszacza. Rozróżnimy dwa główne typy osuszaczy:

Rys. 1 Osuszacz ziębniczy w aparaturze sprężonego powietrza

Rys. 2 Osuszacz adsorpcyjny sterowany z PC, więcej na: https://www.pneumat.com.pl/osuszacze_adsorpcyjne

Najważniejszą różnicą między wymienionymi osuszaczami jest ciśnieniowy punkt rosy, do poziomy którego ochładza się powietrze, w związku z tym do zdefiniowanej temperatury (zależnie od rodzaju osuszacza) wykraplana jest woda. Zaprezentowane na rysunku 1 i 2 Osuszacze, to jedyne przyrządy wytrącające wilgoć. Wysoki koszt tych urządzeń sprawia, że kłopot z wodą bądź wilgocią w zakładzie korzystającym ze sprężonego powietrza, zazwyczaj jest lekceważony. Jeśli warunki w sprężarkowni są odpowiednie, możliwa jest minimalizacja pojawiającej się wody w instalacji. Przy instalacji stalowej, należy pamiętać, że procesy korodujące zaczynają się, gdy wilgotność względna jest na poziomie 40% lub więcej, z tego powodu też istotna jest świadomość o zakresie temperatur, w jakim pracuje instalacja pneumatyczna.

Rys. 3 Osuszacz kondensacyjny w specjalistycznej kompresorowni

Można wymienić kilka rzeczy, które świadczą o tym, że warto zainwestować we właściwe maszyny już rozpoczynając projekt, który zawiera zasilanie i aparaturę sprężonego powietrza. Najbardziej miarodajnym czynnikiem będzie czas. Jednak z wyprzedzeniem należy zwrócić uwagę należy na:

Wykres 1: Koszty możliwe do ograniczenia, dzięki wykorzystaniu właściwej filtracji

  • Koszty serwisowe instalacji – jeśli dostarczymy sprężone powietrze o za małej jakości, bardzo prawdopodobne, że szybko wystąpią trudności z eksploatacją lub awarie urządzeń, w efekcie czego konieczne będzie poniesienie kosztów naprawy;
  • Koszt ubytków sprężonego powietrza – to prawie nieodłączny element nieszczelności w instalacji, które wynikają ze rdzewienia instalacji; można temu zapobiec, dzięki zastosowaniu właściwego uzdatniania powietrza lub dzięki poprawnie dobranej instalacji;
  • Koszt inwestycyjny nowo zakupionego sprzętu – gdy urządzenia ulegną awarii bądź doszczętnie się zniszczą w skutek niskiej jakości sprężonego powietrza, spowoduje to kolejne, niemałe zazwyczaj koszty na zakup nowej maszyny i szeroko pojętego osprzętu.

Wyżej wymienione koszty zminimalizujemy, jeśli dobierzemy odpowiednią metodę uzdatniania powietrza. Należy także przedyskutować z dostawcami naszych urządzeń, jakiej klasy czystość jest konieczna - stosownie do normy ISO 8573.1, celem ochrony i eliminacji możliwych trudności występujących, gdy dostarczymy niewłaściwe zasilenie pneumatyczne do urządzenia lub maszyny.Te i inne rozwiązania kupisz w sklepie internetowym dla firm Pneumat. na https://www.pneumat.com.pl/sklep_internetowy

Autor: Tomasz Zieliński - Doradca techniczno-handlowy w firmie Pneumat.

Źródło: www.pneumat.com.pl

Polecane książki

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 31 Gru 2017 - 00:00

Targi:

Reklama
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.