Reklama

Dodane Produkty:

APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK

W dzisiejszych czasach praktycznie każde przedsiębiorstwo ma zautomatyzowane procesy produkcyjne. Nie ma co się dziwić - automatyzacja przemysłowa pozwala na zwiększenie wydajności produkcji oraz zmniejszenie nakładów finansowych, dlatego też prędzej czy później każda niezautomatyzowana firma zdecyduje się na automatykę przemysłową. Dodatkowo możemy śmiało stwierdzić, że automatyka przemysłowa wciąż bardzo szybko się rozwija, dzięki czemu mamy pewność, że to rozwiązanie, które zostanie z nami na długie lata. Czym tak dokładnie jest automatyka przemysłowa? Co warto o niej wiedzieć? Jakie są jej zalety i wady? O tym w naszym artykule - zachęcamy do przeczytania.

Automatyka przemysłowa - co to?

Automatyka przemysłowa to nic innego jak dział automatyki odpowiadający za technicyzację produkcji. Ten dział automatyki obejmuje nie tylko procesy wytwarzania produktów, ale także automatyzację procesów, które im towarzyszą. Warto zaznaczyć, że urządzenia z zakresu automatyki przemysłowej są również odpowiedzialne za czuwanie nad bezpiecznym przebiegiem pracy maszyn i ludzi. Ponadto niezwykle ważną funkcjonalnością jest możliwość tworzenia rozbudowanych linii produkcyjnych, które nierzadko składają się z wielu urządzeń, a każde takie jedno urządzenie odgrywa bardzo ważną rolę w tym procesie. Sprzęty znajdujące się na liniach produkcyjnych to na przykład maszyny, narzędzia pomiarowe, komputery, urządzenia sterujące, konsole, złącze obrotowe, jak i również oprogramowanie specjalistyczne będące odpowiedzialne za sterowanie i kontrolowanie pracy wszystkich urządzeń.

Jakie są zalety i wady automatyki przemysłowej?

Jedną z największych zalet systemów automatyki przemysłowej jest przede wszystkim wzrost efektywności produkcji. Automatyka przemysłowa pozwala na zwiększenie ilości wytwarzanych produktów w zdecydowanie krótszym czasie aniżeli przy wykorzystaniu tradycyjnej produkcji. Co za tym wszystkim idzie, wzrost wydajności produkcji jest ściśle związany ze zmniejszeniem kosztów produkcji - między innymi dlatego tak wiele przedsiębiorstw decyduje się na zautomatyzowanie procesów produkcyjnych. Mimo że koszty związane z inwestycją w sprzęty, które wchodzą w skład automatyki przemysłowej, są dość duże, to gwarantujemy, że cały koszt inwestycji bardzo szybko się zwróci. Warto jeszcze dodać, że zmniejszeniu ulegają również koszty pracownicze, co wynika z tego, że maszyny, które należą do automatyki przemysłowej, nie wymagają zbyt dużej kontroli człowieka.

Jednak jak wszystko inne - automatyka przemysłowa również ma wady, do których zaliczamy przede wszystkich koszta związane z wprowadzeniem systemów automatyki do przedsiębiorstwa. Nie każdy zakład produkcyjny ma wolne środki pieniężne, które może przeznaczyć na automatykę przemysłową, dlatego też kwestia finansów jest największą wadą automatyki w przemyśle. Co jeszcze warto zaznaczyć - choć największe koszta są jednorazowe, to należy pamiętać, że części w maszynach się zużywają i od czasu do czasu konieczna jest ich wymiana, co również wiąże się z dodatkowymi kosztami, na które firma produkcyjna musi być przygotowana.

Jakie wyróżniamy systemy automatyki przemysłowej?

Do systemów automatyki przemysłowej zaliczamy przede wszystkim maszyny i urządzenia, które są zamontowane na liniach produkcyjnych, maszyny i całe linie montażowe, transportowe i te, które służą do magazynowania produktów. Do wszystkich tych elementów możemy dodać także kamery i rejestratory, które mają za zadanie stale kontrolować stan elementów (czy na przykład nie jest uszkodzony i czy nadaje się do montażu). Oprócz tego dodajmy, że na liniach produkcyjnych umieszczane są specjalne czujniki, których zadaniem jest sprawdzanie stanu wszystkich maszyn i urządzeń, a w szczególności informowanie o ewentualnych usterkach i błędach.

Do innych maszyn z zakresu automatyki przemysłowej zaliczamy też sprzęty sterujące innymi urządzeniami (panele operatorskie, takie jak monitor, mysz, klawiatura, interfejs programu sterującego, sterowniki pozwalające na zaprogramowanie urządzenia).

Rozwój automatyki przemysłowej

Jak już zdążyliśmy wyżej wspomnieć, automatyka przemysłowa rozwija się bardzo szybko, dzięki czemu możemy śmiało stwierdzić, że zostanie ona z nami na długie lata. Automatyka przemysłowa odgrywa niezwykle ważną (i wciąż zwiększającą się) rolę w większości procesów produkcyjnych, dzięki czemu mało które przedsiębiorstwo wyobraża sobie bez niej codzienną pracę. Przemysłowa automatyka znajduje zastosowanie w bardzo wielu branżach i dziedzinach takich jak chociażby firmy, które zajmują się produkcją lekarstw i farmaceutyków.

Inwestycja w automatykę przemysłową - czy warto?

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy warto zainwestować duże pieniądze w automatyzację procesów przemysłowych. Odpowiedź na to pytanie jest dość prosta - warto. Pomijając kwestię finansów - automatyzacja procesów produkcyjnych wiąże się z wieloma zaletami (takimi jak chociażby zmniejszenie kosztów), dlatego też jest to inwestycja, która bardzo szybko się zwróci. Ponadto przedsiębiorstwo na pewno zyska na profesjonalizmie i zyska o wiele więcej możliwości produkcyjnych.

Podsumowanie

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy zauważyć - automatyka przemysłowa to dobra rzecz, na którą warto się zdecydować, jeśli chcemy zwiększyć wydajność i ograniczyć koszta w zakładzie produkcyjnym. Oprócz tego warto zaznaczyć, że automatyka przemysłowa to przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników, jak i również ciągłość procesu produkcyjnego.

Polecane książki

LabVIEW w praktyce

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.