Reklama

Dodane Produkty:

Zawór zwrotny do oleju 1"
 Mosiężny 1" zawór zwrotny ze względu na zastosowanie uszc...
Producent: Valbrass
Dystrybutor: Access Oil
APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK

Motoryzacja jest jedną z najważniejszych gałęzi światowego przemysłu. Obraz tej branży w ostatnich latach uległ diametralnej zmianie. Elektromobilność, autonomiczność, Internet Rzeczy (IoT) – to pojęcia, które zaczynają definiować motoryzację. Wielkie koncerny, ale też mniejsze firmy produkcyjne, cała logistyka i dystrybucja, specjalistyczne serwisy: wszystkie te podmioty masowo korzystają dziś z oprogramowania dla motoryzacji, czerpiąc z tego wymierne korzyści. Dostawcą takich rozwiązań dla branży motoryzacyjnej jest GlobalLogic. Przyjrzyjmy się zastosowaniu nowoczesnych narzędzi IT w świecie motoryzacji i transportu.

Większe bezpieczeństwo na drogach

Najważniejszym trendem technologicznym w branży motoryzacyjnej są złożone systemy wspomagające kierowcę. To, co już jest standardem (np. wyświetlacze Head-Up Display, ekrany LED) powoli przestaje wystarczać, gdy weźmiemy pod uwagę ogromny wzrost ruchu na drogach. Potrzebne są znacznie bardziej rozbudowane narzędzia, które umożliwią przekazywanie kierowcy najważniejszych informacji w czasie rzeczywistym oraz szybkie i wygodne komunikowanie się z samochodem.

Aby sprostać tym wymaganiom zespół GlobalLogic opracował unikalny projekt ARIS (Augmented Reality Infotainment System), wykorzystujący technologię rozszerzonej rzeczywistości, umożliwiający szybkie przetwarzanie danych i ich graficzne przedstawianie kierowcy bez istotnych opóźnień. Szyba samochodu staje się dzięki temu swoistym pulpitem, za pośrednictwem którego kierowca otrzymuje np. wskazówki nawigacyjne czy ostrzeżenia o zagrożeniach na drodze.

Connected cars

Już dziś można sobie łatwo wyobrazić, że w perspektywie kilkunastu lat większość samochodów będzie się poruszać po drogach bez udziału kierowcy. Umożliwią to zaawansowane systemy czujników ultradźwiękowych reagujących na przeszkody, kamery rozpoznające inteligentne znaki drogowe oraz systemy sztucznej inteligencji pozwalające pojazdom „komunikować się”. Idea connected cars, czyli samochodów funkcjonujących w jednym ekosystemie informatycznym, to nieodległa przyszłość motoryzacji.

Realizacja tej koncepcji jest jak najbardziej możliwa, czego dowiódł już zespół GlobalLogic, opracowując projekt autonomicznego samochodu na bazie modelu Suzuki Samurai SJ-410. To, że motoryzacja będzie zmierzać w tym kierunku, jest praktycznie przesądzone.

Komfort, którym można sterować indywidualnie

Prawie każdy producent samochodów zapewnia, że jego modele są bardzo komfortowe. Pytanie tylko, czy da się to pojęcie w jakikolwiek sposób zdefiniować? Przyszłością, a może nawet teraźniejszą motoryzacji jest indywidualne sterowanie komfortem, co również umożliwia zaawansowane oprogramowanie.

Prostym przykładem będzie tutaj pełna integracja samochodowego systemu infotainment z telefonem właściciela. Umożliwia to nie tylko wygodne prowadzenie rozmów czy dowolne ustawienie playlisty na czas podróży, ale także przeniesienie biura do kokpitu samochodu. Dziś standardem staje się np. odbieranie maili i odpowiadanie na nie w czasie jazdy, oczywiście z zachowaniem najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Tutaj również doskonale sprawdza się technologia ARIS, która pozwala zarządzać informacjami przeznaczonymi dla kierowcy w taki sposób, aby nie rozpraszały jego uwagi od wydarzeń na drodze, nie przytłaczały ilością informacji – jest to możliwe m.in. dzięki nadawaniu im odpowiednich priorytetów. Warto tutaj także wspomnieć o funkcji asystenta głosowego, która jest stale rozwijana i doskonalona przez zespół GlobalLogic.

Ekologiczne rozwiązanie

Zaawansowane technologie informatyczne stosowane w branży motoryzacyjnej bezapelacyjnie przyczyniają się do tego, że cały sektor staje się bardziej „eko”. Inteligentne systemy dobierające obroty silnika i przełożenie skrzyni biegów do aktualnego zapotrzebowania na moc, wspomniane pojazdy autonomiczne, rozwiązania ograniczające emisję spalin i zużycie paliwa, a także umożliwiające szybkie, zdalne diagnozowanie potencjalnych usterek – to wszystko bezpośrednio przekłada się na zredukowanie negatywnego wpływu jazdy samochodem na środowisko naturalne.

Oprogramowanie dla motoryzacji wspierające rozwój branży

Zaawansowane aplikacje i zintegrowane systemy służą nie tylko użytkownikom pojazdów, ale także ich producentom, dostawcom podzespołów oraz całej światowej sieci logistycznej. Oprogramowanie dla branży automotive ( https://www.globallogic.com/pl/services/branza-automotive/ ) pozwala znacznie efektywniej zarządzać przestrzenią magazynową, automatyzować liczne procesy produkcyjne czy obniżać koszty spedycji i magazynowania. Przede wszystkim zaawansowane oprogramowanie integruje wszystkich uczestników branży, usprawniając ich współpracę i tym samym wpływając na ograniczenie kosztów.

Polecane książki

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.