Reklama

Dodane Produkty:

Poziomowskaz magnetyczny
 Poziomowskazy magnetyczne szeroko stosowane w przemyśle j...
Producent: Kerto Automation
Dystrybutor: Kerto Automation
Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

Współczesny przemysł bazuje na wielu nowoczesnych rozwiązaniach, dzięki którym cały proces produkcyjny jest dużo bardziej wydajniejszy, sprawniejszy, łatwiejszy oraz zyskowny. Wśród nich, najchętniej stosowanymi, są przenośniki, inaczej zwane taśmociągami bądź przenośnikami. Czym są, jakie występują ich rodzaje oraz na co zwrócić uwagę, wybierając odpowiedni produkt dla swoich usług- tego można dowiedzieć się z niniejszego artykułu.

Czym jest przenośnik przemysłowy?

Przenośnik jest to urządzenie transportowe, służące do przemieszczania w trybie ciągłym różnego rodzaju materiałów- surowców, produktów, półfabrykatów, podzespołów, towarów pod wszelkimi postaciami- sypkie, drobnoziarniste, jednolite, o zróżnicowanych kształtach, większe gabarytowo a nawet o specyficznych właściwościach- gorących, zimnych, świeżych, ugotowanych czy upieczonych. Ruch ten odbywa się po ściśle określonej trasie, jednak może to być ruch w poziomie, w pionie, czy też pod kątem, w jednym pomieszczeniu oraz pomiędzy budynkami. Urządzenia charakteryzują się dość prostą budową i niezwykłą trwałością, zaś napędzane są zazwyczaj poprzez silnik elektryczny, rzadziej spalinowy, hydrauliczny czy pneumatyczny. Przenośniki są to obecnie niezbędne segmenty niemal każdego przedsiębiorstwa i jego linii produkcyjnej.

Producent przenośników taśmowych

https://omegatech.pl/

Rodzaje przenośników przemysłowych

Przemysł jest niezwykle rozbudowany i zróżnicowany oraz składa się na niego wiele branż, dlatego aby jak najlepiej dostosować urządzenia do specyfiki danego przedsiębiorstwa, istnieje wiele rodzajów przenośników. Spośród obszernej listy przedstawimy te, które są najczęściej wykorzystywane.

Przenośniki taśmowe

To najpopularniejszy typ przenośników. Elementem nośnym jest tu taśma, która może być wykonana z różnych materiałów w zależności od potrzeb. Możemy wyróżnić przenośniki taśmowe stałe, przenośne oraz przewoźne. Transportery te mogą pracować jako samodzielne urządzenia a także jako element całej linii produkcyjnej. Służą przede wszystkim do transportu materiałów sypkich oraz przedmiotów drobnych i o takim samym bądź różnym kształcie (w tym butelek, pojemników, kartonów, płyt, itp.). Jest to rozwiązanie lekkie, niezwykle wytrzymałe, energooszczędne oraz pozwala na transport ładunków na różne wysokości.

Przenośniki płytkowe

Są urządzeniami transportowymi, u których elementem nośnym jest łańcuch płytkowy jedno lub wielorzędowy. Ich zaletą jest płynny i swobodny ruch nawet na odcinkach, gdzie konieczna jest zmiana kierunku czy wysokości. Służą przede wszystkim do transportu produktów niewielkich oraz lekkich o jednolitych kształtach (puszki, butelki, kartony).

Przenośniki członowe

To urządzenia, na których cięgnie zamocowane są tzw. człony, czyli odpowiednie pojemniki, takie jak skrzynie, koryta, półki, dopasowane do rodzaju przewożonego materiału. Najczęściej wykorzystywane są one do transportu w warunkach szczególnych, np. materiałów gorących czy płynnych.

Przenośniki rolkowe

Są to transportery, w których elementem nośnym są ułożone szeregowo rolki. Napędzane mogą być w sposób grawitacyjny bądź za pomocą łańcucha, który wprawia w ruch obrotowy, powodując przesuwanie się towaru po przenośniku. Służą one przede głównie do przewożenia towarów o sporej masie a także ładunków o niewielkich rozmiarach.

Przenośniki paskowe

Są urządzeniami służącymi przede wszystkim do transportu elementów dużych gabarytowo lecz o niewielkiej masie oraz tych podatnych na wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Bardzo często wykorzystywane są w połączeniu z przenośnikami rolkowymi, występując w miejscach, gdzie zachodzi wymiana towaru pomiędzy poszczególnymi liniami.

Przenośniki kubełkowe

Są to urządzenia przeznaczone do transportu na niewielkie odległości produktów sypkich, takich jak zboża, mąka, sól, cukier, granulaty czy kruszywa. Ich członami są kubełki, przytwierdzone do cięgna. Służą przede wszystkim do napełniania dużych zbiorników bądź silosów.

Na co zwrócić uwagę wybierając przenośnik do firmy?

Decydując się na zakup przenośnika przemysłowego, należy dokładnie przeanalizować potrzeby swojej firmy. O ostatecznym wyborze powinno zadecydować kilka czynników, a mianowicie- rodzaj oraz parametry materiałów, które będą transportowane przy jego pomocy (rozmiar, waga, skład), jakość użytych do ich stworzenia surowców, szacowaną wydajność urządzenia, prędkość z jaką chcemy by przebiegał transport. Ponadto niezwykle istotna jest odległość jaką musi pokonać,  jaki jest układ pomieszczenia- różnice w wysokości, kierunek ruchu i konieczność jego zmiany oraz czy całość odbywa się w jednym pomieszczeniu czy też pomiędzy budynkami. Kolejną ważną kwestią jest to, czy przenośnik ma działać jako samodzielny komponent, czy też być kompatybilny z pozostałymi elementami procesu produkcji a także czy w środowisku jego pracy występują warunki szczególne.

Szeroki wybór przenośników przemysłowych z pewnością pozwoli na dokonanie wyboru spełniającego potrzeby i oczekiwania każdego przedsiębiorcy. Odpowiednie rozeznanie tematu, pomoc specjalisty oraz skorzystanie z pewnego źródła i oferty pozwolą zrealizować zyskowną inwestycję z korzyścią na lata.

Reklama

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.