Reklama

Dodane Produkty:

Zawór zwrotny do oleju 1"
 Mosiężny 1" zawór zwrotny ze względu na zastosowanie uszc...
Producent: Valbrass
Dystrybutor: Access Oil
APONE - Bezprzewodowy rejestrator wilgotności i te...
 Wi-S00R1EB to bezprzewodowy, zasilany bateryjnie rejestra...
Producent: APONE
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Nowy miernik aktywności wody HygroLab Rotronic
 Miernik nowej generacji, HybroLab firmy Rotronic to urząd...
Producent: Rotronic
Dystrybutor: AP AUTOMATYKA
Ekonomiczne, falowodowe przetworniki poziomu SIL 2...
 Eclipse 700 to najnowsze radarowe przetworniki poziomu fi...
Producent: Magnetrol
Dystrybutor: MERCON
Tester igłowy
- Automatyzacja procesów produkcyjnych
- Testery i...
Producent: DARNOK
Dystrybutor: DARNOK

Woda jest nieodzownym elementem, potrzebnym do przeprowadzania wielu procesów technologicznych. Jej parametry zaś nierzadko muszą spełniać określone kryteria jakościowe, adekwatne do wymagań danej aplikacji przemysłowej. W celu zminimalizowania kosztów ekologicznych i ekonomicznych, do takich procesów często wykorzystywana jest woda przemysłowa, która nie nadaje się do spożycia i często jest zanieczyszczona różnymi substancjami chemicznymi i/lub mikroorganizmami.

Czasem może być ona wykorzystana bezpośrednio, jednak najczęściej musi zostać uprzednio uzdatniona. W tym celu stosuje się różnorodne systemy uzdatniania wody, wykorzystujące procesy fizykochemiczne, dzięki którym woda przemysłowa uzyskuje określone parametry jakościowe. Jednym z takim systemów uzdatniania wody jest stacja odwróconej osmozy.

Co to jest stacja odwróconej osmozy?

Odwrócona osmoza umożliwia usunięcie z wody wielu niepożądanych substancji chemicznych i mikrobiologicznych, które mogą się w niej znajdować. Są one często niepożądanym “dodatkiem”, który może negatywnie wpływać na proces produkcyjny, do którego użyta zostanie woda przemysłowa.

Zasada działania systemów odwróconej osmozy opiera się, jak sama nazwa wskazuje, na uzyskaniu procesu odwrotnego do naturalnego procesu osmotycznego. Osmoza to dyfuzja (przechodzenie) rozpuszczalnika (czyli w naszym przypadku wody “z dodatkami”) przez membranę półprzepuszczalną, która rozdziela dwa roztwory o różnym stężeniu. W tym przypadku dzieje się to zawsze w kierunku od roztworu o stężeniu wyższym do roztworu o stężeniu niższym. W stacjach uzdatniania wody, opartych na systemie odwróconej osmozy, kierunek ten został zmieniony.

Oczywiście, żeby w ogóle było to możliwe, wykorzystywane jest w tym celu ciśnienie, które niejako “popycha” rozpuszczalnik w odwrotnym kierunku. Dzięki zastosowaniu w tych systemach uzdatniania filtrów membranowych o różnych właściwościach i przepuszczalności, które zatrzymują zanieczyszczenia, możliwe jest odsalanie, demineralizacja, usunięcie związków organicznych czy też rozdzielenie związków niewodnych z wody.

Zalety posiadania stacji

Podstawową zaletą jaką daje stacja uzdatniania wody jest oczywiście uzdatnienie wody i nadanie jej parametrów niezbędnych do bezpiecznego i wydajnego jej zastosowania w danej aplikacji przemysłowej. Wykorzystując w tym celu systemy odwróconej osmozy, możemy liczyć na bardzo wysoką skuteczność usuwania zanieczyszczeń oraz zminimalizowanie konieczności stosowania drogich środków chemicznych. Jest to również metoda wysoce uniwersalna, a możliwości jej zastosowania są szerokie.

Instalacja na potrzeby przemysłu

System uzdatniania wody jest niezbędny w przypadku tych gałęzi przemysłu, w których istotne jest uzyskanie wody o ściśle określonych parametrach jakościowych. W zależności od rodzaju aplikacji, możemy potrzebować wody różnej jakości. Dlatego przed instalacją stacji uzdatniania, warto zwrócić uwagę na to, jakiej wody tak naprawdę potrzebujemy. Może się okazać, że wydaliśmy sporo naszych funduszy na system, który daje wodę zbyt czystą i nieadekwatną do naszych potrzeb. Z drugiej strony może się też zdarzyć, że nasz system oczyszczania jest mało wydajny, co może przynieść skutki w postaci awarii urządzeń produkcyjnych. Jest to szczególnie niekorzystne ekonomicznie, ponieważ generuje koszty związane nie tylko z naprawą samych urządzeń, ale także doprowadza do przestoju produkcyjnego. Dlatego też przed instalacją odpowiedniej stacji uzdatniania, niezwykle ważne jest rozpoznanie zapotrzebowań wodnych dla danego procesu produkcyjnego czy przemysłowego.

Sam montaż stacji uzdatniania wody na potrzeby przemysłowe, również nie jest bez znaczenia w kontekście poprawności procesów uzdatniania czy kondycjonowania wody przemysłowej. Należy zadbać o to, by był przeprowadzony przez doświadczonych specjalistów. Zazwyczaj firmy oferujące usługi sprzedaży systemów uzdatniania, oferują też ich montaż. Wśród polecanych na rynku przedsiębiorstw tego typu, znajduje się BP Serchem, który już od 11 lat tworzy systemy oczyszczania wody dla różnych gałęzi przemysłu oraz jest dostawcą środków chemicznych, umożliwiających przeprowadzenie procesu korekcji chemicznej wody przemysłowej.

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.