Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Kompresor śrubowy spalinowy to jedno z urządzeń, które może być wykorzystywane w wielu gałęziach przemysłu. Zawdzięcza to swojej uniwersalności oraz licznym zaletom — dzięki nim zyskał wielu zwolenników. Jak działa tego rodzaju sprzęt? Kiedy warto na niego postawić?

Kompresor śrubowy spalinowy — co to jest?

Kompresorem śrubowym nazywane są urządzenia, które sprężają gaz dzięki pracy dwóch znajdujących się obok siebie spiralnych wirników o odmiennej liczbie zębów (najczęściej w proporcji 4:6). Warto zaznaczyć, że nierzadko są one określane też jako sprężarki. Czy to nazewnictwo jest poprawne? Tak, ponieważ każdy kompresor to sprężarka. Należy jednak pamiętać, że nie każda sprężarka jest kompresorem, ponieważ w tej grupie urządzeń można wyróżnić również wentylatory i dmuchawy.

Zasada działania kompresora śrubowego opiera się na zmniejszaniu przestrzeni między wirnikami, gdy powietrze (oczyszczone najpierw przez specjalny filtr) zacznie przepływać obok nich. Im mniej miejsca pozostanie, tym wyższe będzie ciśnienie gazu. Trzeba także zaznaczyć, że kompresory można podzielić na sprzęt olejowy oraz bezolejowy. Popularne są przede wszystkim pierwsze z wymienionych urządzeń ze względu na swoją wydajność docenianą szczególnie przez duże przedsiębiorstwa. W nich olej chroni maszynę, a przy tym pozwala na jej ochłodzenie oraz wyczyszczenie.

Kompresory bezolejowe znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie szczególnie istotną kwestię stanowi czystość sprężonego powietrza, ponieważ gwarantują, że nie dostanie się do niego nawet niewielka cząsteczka oleju. Zamiast niego wykorzystywana jest woda lub powietrze. Niestety tego rodzaju urządzenia są zazwyczaj nieco mniej wydajne i częściej potrzebują przerw niż kompresory olejowe.

Jakie zalety ma kompresor śrubowy?

Sprężarka śrubowa to urządzenie, które, tak jak zostało wspomniane, może być stosowane w wielu odmiennych gałęziach przemysłu. Przede wszystkim tego rodzaju sprzęt bez trudu można dopasować do potrzeb zarówno dużych, jak i małych oraz średnich przedsiębiorstw pod względem wielu czynników, w tym także wydajności odgrywającej bardzo ważną rolę podczas pracy urządzenia. Oprócz tego kompresor śrubowy spalinowy doceniony może zostać za:

•    cichą pracę — dzięki temu, że sprzęt nie generuje hałasu, zwiększa komfort pracy osób znajdujących się na hali. Praca w odpowiednich warunkach jest efektywniejsza i bezpieczniejsza;

•    bardzo dużą wydajność — opisywany kompresor na tle innych rodzajów tych urządzeń wyróżnia się możliwością intensywnej pracy bez przerwy. Sprzęt ten zazwyczaj może być używany przez 24 godziny 7 dni w tygodniu;

•    oszczędność energii — pomimo całodobowej pracy, zużywają one niewielką ilość energii, co pozwala na jej oszczędność podczas korzystania z urządzenia;

•    możliwość odzysku ciepła — to rozwiązanie szczególnie przypadnie do gustu wszystkich zwolennikom ekologii: kompresory spalinowe śrubowe pozwalają na odzyskanie energii, która świetnie sprawdzi się do ogrzania wody czy też pomieszczeń.

Warto pamiętać, że oprócz tego kompresor spalinowy jest urządzeniem, które nie musi być podłączone do prądu w przeciwieństwie do wariantów elektrycznych. W związku z tym znalezienie dla niego odpowiedniego miejsca na hali produkcyjnej jest znacznie łatwiejsze. Można bowiem postawić go dokładnie tam, gdzie będzie potrzebny, a nie w miejscu z dostępem do gniazdka elektrycznego.

Kompresor spalinowy śrubowy — zastosowanie urządzenia

Tak jak zostało wspomniane, istnieje wiele branż, w których sprawdza się kompresor spalinowy śrubowy. Zastosowanie maszyn jest szczególnie widoczne na halach produkcyjnych podczas wytwarzania różnego rodzaju produktów. Sprężarka nierzadko stanowi ważny element skomplikowanych instalacji, których zadanie opiera się na dostarczaniu do danych urządzeń sprężonego powietrza. To z kolei pozwala na bezpieczną i wydajną pracę.

Przede wszystkim można je spotkać w przemyśle:

•    petrochemicznym,

•    lotniczym,

•    morskim,

•    metalurgicznym,

•    maszynowym.

Warianty bezolejowe doskonale zdają egzamin w branżach: spożywczej, a także farmaceutycznej, ponieważ pozwalają na uzyskanie czystego powietrza o określonym ciśnieniu. Dzięki swojej uniwersalności spełniają oczekiwania odmiennych przedsiębiorstw, gwarantując uzyskanie oczekiwanych efektów.

Przedstawione zastosowania dotyczą jednak wariantów stacjonarnych. Kompresory spalinowe śrubowe przenośne to maszyny, które są z powodzeniem używane na placach budowy, gdzie również sprężone powietrze może okazać się niezbędne.

Moc silnika, pojemność zbiornika... — na co zwrócić uwagę kupując kompresor spalinowy?

Podczas zakupu kompresora śrubowego należy zwrócić uwagę na dane techniczne dotyczące sprzętu. Ważny jest przede wszystkim silnik, a dokładniej — jego moc, a co za tym idzie wydajność. Ta powinna odpowiadać na potrzeby danego zakładu. Istotna okazuje się także pojemność zbiornika, która również musi być dopasowana do zadań, jakie ma on pełnić. Dostępne są zarówno warianty niewielkie, mieszczące 25 litrów, jak i te bardzo duże o pojemności nawet 500 litrów.

Przed zakupem warto też poznać specyfikację urządzeń tłokowych, które są alternatywą dla opisywanych kompresorów śrubowych i upewnić się, że to właśnie te sprężarki będą odpowiednie.

Jeśli kompresor ma być wykorzystywany na zewnątrz (np. na wcześniej wspomnianym placu budowy), trzeba sprawdzić, czy obudowa jest odporna na promieniowanie słoneczne. Oprócz tego dobrze, jeżeli sprzęt nie będzie łatwo ulegać uszkodzeniom mechanicznym. Niezwykle ważna okazuje się też gwarancja. Aby móc ją zachować, należy także pamiętać o regularnym serwisowaniu urządzenia.

Warto również wybierać wyłącznie sprzęt od sprawdzonych dostawców. Tylko to da pewność, że dany kompresor spalinowy śrubowy odpowiednio spełni swoje zadanie i będzie odpowiadać opisowi z oferty. W razie wątpliwości dobrze także poprosić o radę fachowca, który pomoże w znalezieniu urządzenia odpowiadającego na określone potrzeby.

Partnerem artykułu jest firma AlmiAir, oferująca sprężarki powietrza.

Reklama

Polecane książki

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.