Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Transport technologiczny stanowi spore wyzwanie dla właścicieli zakładów produkcyjnych z zapleczem magazynowym. To w tej części biznesu można poszukać rezerw, których uwolnienie będzie mieć przełożenie na zwiększenie wydajności pracy, a także obniżenie kosztów. Kluczem do osiągnięcia takiego rezultatu jest automatyzacja transportu technologicznego, o czym więcej piszemy w naszym artykule.

Dlaczego warto inwestować w automatyzację?

Transport technologiczny, czyli np. przenoszenie towarów z linii produkcyjnej do magazynu czy rotowanie towarami w obrębie przestrzeni magazynowej, to bardzo angażujący proces. Na całym świecie od lat dąży się do jego zautomatyzowania. Powodem jest to, że tak prozaiczna część biznesu może stanowić tzw. „wąskie gardło” i obniżać wydajność.

Żyjemy w rzeczywistości gospodarczej, która wymusza na producentach stałe zwiększanie tempa produkcji. To spore wyzwanie również dla branży logistycznej. Rosnący popyt na różnego rodzaju dobra przy jednoczesnym ograniczeniu podaży surowców czy komponentów, to główna przyczyna zrywania łańcuchów dostaw.

Przedsiębiorstwa muszą się przystosować do tych realiów, a jednym z najważniejszych zadań jest właśnie automatyzacja procesów technologicznych.

Nie ma odwrotu od robotyzacji

Automatyzacja transportu technologicznego to tylko jeden z przykładów zwiększania udziału maszyn w procesach produkcyjnych. Przedsiębiorstwa, które już zainwestowały w takie rozwiązania dobrze wiedzą, że obrały właściwy kierunek rozwoju.

Robotyzacja to oszczędności (pieniędzy i czasu), wzrost przychodów, zwiększenie możliwości produkcyjnych, ustandaryzowanie jakości oraz zmniejszenie ryzyka wypadków z udziałem ludzi. Są to ewidentne korzyści, obok których nie można przejść obojętnie.

Przykładem potwierdzającym powyższą tezę jest wdrożenie w magazynie automatycznej sztaplarki. To urządzenie w sposób autonomiczny zarządza procesem układania i rozładowywania towarów na paletach. Może pracować w trybie ciągłym, 24 godziny na dobę, bez urlopów, zwolnień chorobowych, zmęczenia itd. Nieprzypadkowo największe przedsiębiorstwa na świecie stale inwestują w robotyzację, utrzymując przy tym wysokie zatrudnienie (co dowodzi, że automatyzacja nie musi oznaczać redukcji stanowisk).

Automatyzacja = korzyści dla zakładu, pracowników i gospodarki

Automatyzacja szeroko pojętego przemysłu jest procesem trwającym od kilkudziesięciu lat, a w ostatnim czasie wyraźnie przyspieszającym. Wbrew obiegowej opinii nie stanowi to zagrożenia dla rynku pracy – wprost przeciwnie.

Dzięki automatyzacji podstawowych procesów, takich jak transport wewnętrzny towarów, przedsiębiorstwa mogą kierować pracowników do ważniejszych prac i tym samym inwestować w podnoszenie ich kwalifikacji. To z kolei wpływa na zwiększenie wydajności zakładu, wzrost wynagrodzeń oraz zaspokojenie rosnącego popytu na różnego rodzaju dobra, co jest korzystne dla gospodarki.

Od czego zacząć?

Automatyzacja transportu technologicznego wymaga daleko idących inwestycji. Niezbędne jest wyposażenie zakładu produkcyjnego i zaplecza magazynowego w urządzenia, które umożliwiają odciążenie pracowników i przeniesienie ciężaru transportowania towarów na sterowane komputerowo maszyny, w tym m.in.:

  • przenośniki (rolkowe, śrubowe, taśmowe, wibracyjne, łańcuchowe, kubełkowe, członowo-płytowe),
  • windy przemysłowe,
  • przesuwnice,
  • stoły obrotowe i obrotnice,
  • stoły podnoszone,
  • sztaplarki
  • naczepy samozaładowcze,
  • stacje dokowania automatycznego.

Dobór konkretnych rozwiązań automatyzujących proces transportu technologicznego należy powierzyć wyspecjalizowanemu przedsiębiorstwu. Sprawdzonym partnerem przy realizacji takich inwestycji jest spółka PROMUS Katowice, która zapewnia swoim klientom kompleksowe wsparcie na etapie doradztwa technicznego, projektowania, wykonawstwa, montażu, uruchomienia oraz późniejszego serwisowania gotowej linii transportowej.

Więcej o automatyzacji procesu technologicznego czytaj na stronie https://www.promus.katowice.pl/artykuly/transport-technologiczny-jak-rozwiazac-problem-nadmiernych-kosztow-pracy-magazynu/.

Reklama

Polecane książki

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.