Komputerowo wspomagana obróbka materiałów cieszy się dużym zainteresowaniem. Kiedy warto zdecydować się na nią zamiast zwykłej obróbki? Sprawdź, czym dokładnie jest obróbka CNC, jakie ma ona zalety i kiedy jest rekomendowana?
Obróbka komputerowa, również obróbka CNC jest rodzajem procesu obróbczego, podczas którego wykorzystuje się maszyny sterowane komputerowo z użyciem mikroprocesorów.
Pozwalają one na automatyczną pracę i przygotowanie gotowych wyrobów zgodnie z projektem komputerowym, więc w robotach bezpośrednio nie uczestniczy pracownik. Zajmuje się on jedynie obsługą procesu, przygotowaniem materiałów.
Obecnie obróbka CNC jest prowadzona z wykorzystaniem różnych typów maszyn, na przykład wykonuje się z nią:
• cięcie
• toczenie
• frezowanie
• drążenie
Wykorzystanie maszyn sterowanych komputerowo w obróbce materiałów niesie za sobą wiele korzyści. Zaliczane są do nich w szczególności:
Dzięki temu obróbka CNC pozwala na przygotowanie nawet niewielkich detali, które z wykorzystaniem innych rodzajów obróbki nie będą możliwe do stworzenia. Przekłada się to również na bardzo wysoką zgodność z projektem oraz powtarzalność gotowych elementów.
Kolejną zaletą, jaką ma obróbka CNC, jest szybkość. Prace są wtedy prowadzone znacznie prędzej niż w przypadku ręcznych prac, co powoduje, że mogą być zakończone szybciej. Przekłada się to zatem na większą wydajność zakładu.
Obróbka wspomagana komputerowo ma wiele zastosowań, dlatego też można przygotowywać z nią produkty powstające z wielu materiałów. Przykładowo mogą być to blacha metalowa, profile, drewno, tworzywa sztuczne oraz kompozyty, tkaniny, szkło, aby wspomnieć jedynie o paru produktach.
Warto też zaznaczyć, że obróbka CNC wyróżnia się wysokim poziomem bezpieczeństwa, ponieważ bezpośrednio w produkcji nie bierze udziału pracownik. Nowoczesne maszyny do obróbki CNC są również odpowiednio zabezpieczane przed ryzykiem wypadków.
Aby przygotować elementy z wykorzystaniem obróbki CNC, konieczne jest albo zakupienie potrzebnej do tego celu maszyny, albo też skorzystanie z usług firm, które prowadzą obróbkę na zlecenie.
Gdy zatem konieczne jest przygotowanie wielu elementów o bardzo wysokiej dokładności i zgodności z projektem, w takim przypadku obróbka CNC jest często najlepszym wyborem, ponieważ jej korzyści przewyższają te związane z obróbką prowadzoną ręcznie.
Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej![]() Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S... |
Elementy, urządzenia i układy automatyki![]() Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp... |
Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce![]() Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s... |
Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym![]() Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e... |
Automatyka Technika Regulacji![]() Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a... |