Zrobotyzowane frezowanie to obecnie jedna z najnowocześniejszych metod obróbki materiałowej z wykorzystaniem robota CNC. Frezowanie robotami CNC ma wszechstronne zastosowanie. Najczęściej stosuje się ją do preparowania materiałów łatwo skrawalnych, w tym np. materiałów miękkich, jak np. pianka, ale również elementów twardszych, takich jak drewno, a nawet bardzo twardych, jak kamień.
Frezowanie robotami CNC pozwala na obróbkę mechaniczną różnego rodzaju materiałów, począwszy od miękkich, jak np. pianka, po twardsze elementy drewniane, a także bardzo twarde (m.in. kamień). Zrobotyzowane frezowanie umożliwia większą swobodę projektowania technologii. Roboty CNC dysponują praktycznie nieograniczoną przestrzenią roboczą wraz z zasięgiem pracy (urządzenia tego typu można w prosty sposób dodatkowo rozbudować o zewnętrzne osie). Z uwagi na dużą elastyczność robotów CNC, możliwe jest wykonanie w prostszy sposób podcięć takich, jak np. kąty ujemne. Można to osiągnąć w dużej mierze dzięki mniejszym wymiarowo wrzecionom.
Technologia frezowania sprawdza się szczególnie wtedy, gdy kluczowym staje się efektywność oraz wydajność, a materiał jest łatwy w obróbce. W przypadku twardszych tworzyw frezowanie jest rzadziej stosowane, głównie z uwagi na małe moce wrzeciona, lecz nie oznacza to, że taka obróbka jest niemożliwa. Jednym z najtrudniejszych do frezowania robotami CNC materiałów pod względem twardości jest bez wątpienia kamień. Jednak rozwiązaniem dla takich wyzwań jest wykorzystanie dwóch robotów lub odpowiednie przezbrojenie jednego (najpierw w piłę do cięcia, a następnie w głowicę frezującą).
Zrobotyzowane frezowanie daje możliwość tworzenia w materiale zaawansowanych kształtów. Dzieje się tak za sprawą bardzo dobrej komunikacji robota z systemem CAD/CAM, który generuje ścieżki dla pracy narzędzi. Roboty z głowicą frezującą zapewniają większą elastyczność niż w przypadku metod konwencjonalnych. Bez żadnych problemów można dostosować ustawienia robota w taki sposób, aby mógł on sprostać produkcji wszelkiego rodzaju elementów. Co więcej, cała konstrukcja urządzenia zajmuje znacznie mniej miejsca niż w przypadku standardowych stanowisk do frezowania. Duży wpływ na wygodę użytkowania robotów do frezowania ma również możliwość łatwego podmieniania w nich uchwytów oraz narzędzi, a sam operator ma praktycznie nieograniczony dostęp do każdego miejsca w obszarze pracy.
Poprzez skomunikowanie z systemem CAD/CAM i właściwą kalibrację narzędzia za pomocą robota przemysłowego posiadającego odpowiednie narzędzia frezarskie, można realizować nawet najbardziej skomplikowane wycinanie kształtów w materiale. Pozwala na to odpowiednie oprogramowanie, które przeważnie determinuje zdolność systemu do wykonywania stawianych przed nim zadań.
Nowoczesna robotyzacja i automatyzacja pozwalają na wykonywanie nie tylko zaawansowanych usług frezowania, ale również wycinania i grawerowania w technologii CNC. Zrobotyzowane frezowanie to możliwość skutecznej i wydajnej obróbki m.in. metali kolorowych, aluminium, mosiądzu, płytek PCB, tworzyw sztucznych, kompozytów, karbonu, laminatów, PCV, plexi, tworzywa gumopodobnego, litego drewna, sklejki, balsy, płyt laminowanych oraz innych materiałów drewnopochodnych.
Prawidłowo przeprowadzone frezowanie to usługa wykonywana przy wsparciu specjalistycznego oprogramowania CAD, zapewniająca wydajność, precyzję i powtarzalność wykonywanych detali.
Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary![]() Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p... |
Elementy, urządzenia i układy automatyki![]() Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp... |
Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania![]() Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st... |
Automatyka Technika Regulacji![]() Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a... |
LabVIEW w praktyce![]() Marcin Chruściel Książka jest poradnikiem przygotowanym z myślą o elektronikach i a... |