Reklama

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

Monitoring stanu technicznego maszyn w przemyśle to obecnie absolutna podstawa. Sprawowanie nadzoru w tym zakresie pozwala w odpowiednim czasie podjąć ważne dla przedsiębiorstwa decyzje, które wpływają na całą organizację produkcji.

W przemyśle 4.0 monitorowanie maszyn pozwala kontrolować rozwijające się technologie i wyznaczać nowe kierunki rozwoju. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!

Historia i ewolucja monitorowania maszyn

Monitoring stanu technicznego maszyn w przemyśle to zagadnienie, które w podstawowym zakresie pojawiło się już w trakcie pierwszej rewolucji przemysłowej. Miała ona miejsce w XVIII wieku i przyniosła przedsiębiorstwom m.in. możliwość korzystania z silnika parowego. Był to początkowy krok w stronę pełnej automatyzacji, gdzie maszyny napędzane silnikiem parowym wypierały dotychczasową pracę ludzką.

Podczas drugiej rewolucji przemysłowej przypadającej na XIX oraz XX wiek, silniki parowe zostały zastąpione przez elektryczność. Pojawiły się pierwsze rozwiązania taśmowe, które wpływały na poprawę tempa pracy.

Rozpoczęcie produkcji seryjnej oznaczało konieczność manualnej inspekcji stanu poszczególnych półproduktów oraz produktów końcowych. Wynikało to z potrzeby zachowania ich powtarzalności i jakości. Proces ten wymagał jednak czynnika ludzkiego, przez co nie był idealny.

Kolejna, trzecia rewolucja przemysłowa przypadała na lata 70 XX wieku. Bardzo intensywnie zaczęto wówczas rozwijać automatyzację produkcji. Korzystano ze sterownika PLC oraz stacjonarnych komputerów monitorujących pracę maszyn. Odkryto także rozwiązania pozwalające zastąpić pracę człowieka maszynami.

Przyczyniło się to do intensywnego wzrostu produktywności. Pracownicy zostali natomiast oddelegowani do kontroli pracy maszyn.

Obecnie można obserwować rewolucję przemysłową 4.0. Przez wykorzystanie nowoczesnych technologii dąży się do pełnej automatyzacji procesów produkcyjnych. Szereg kontrolerów i czujników dba o zachowanie powtarzalności oraz jakości wytwarzanych elementów. Istotne jest także monitorowanie stanu wykorzystywanego wyposażenia. Rola człowieka w tym przypadku ogranicza się natomiast wyłącznie do programowania.

Więcej informacji na temat wspomnianego rozwoju, a także samej rewolucji przemysłowej 4.0, znajdziesz na stronie: https://innovatingautomation.pl/przemysl-4-0/.

Jak działa monitorowanie stanu technicznego maszyn?

Współczesne monitorowanie stanu technicznego maszyn jest możliwe dzięki wykorzystaniu szeregu czujników. Część z tych komponentów odpowiada za zbieranie szczegółowych informacji, które mogą dotyczyć np. wychyłu poszczególnych elementów, liczby obrotów czy poziomu płynów technicznych.

Dane te są następnie gromadzone w jednostce centralnej, która dokonuje obliczeń. W przypadku wykrycia odchyleń od ogólnie przyjętych norm przedsiębiorstwa, system informuje operatora o zaistniałych problemach. Wówczas może on odpowiednio wcześnie wdrożyć stosowane działanie.

Zalety monitorowania stanu technicznego maszyn

Monitorowanie działania poszczególnych maszyn gwarantuje wiele korzyści. Najważniejsze z nich to przede wszystkim:

  • efektywność wykorzystywanego sprzętu,
  • możliwość wprowadzenia oszczędności na etapie produkcji,
  • bezpieczeństwo pracy.

Pozyskiwanie informacji bezpośrednio z maszyn to rewolucja w branży przemysłowej. Dane umożliwiają wczesne wykrycie awarii urządzeń i pozwalają zaplanować prace konserwacyjne bez przerw produkcyjnych. To przekłada się także na ogólne bezpieczeństwo pracowników obsługujących sprzęt.

Co więcej, takie działanie przyczynia się do optymalizacji czasu pracy i zmniejszenia zużycia surowców. Nadzór wpływa więc na znacznie większą efektywność produkcji.

Monitoring stanu technicznego maszyn w przemyśle jest obecnie częścią każdego sprawnie działającego przedsiębiorstwa. Nowoczesne czujniki wpływają na wyposażenie jednostek. Odpowiednio wcześnie reagują na zmiany będące odstępstwem od normy. Dzięki temu możliwa jest szybka reakcja i wyeliminowanie zakłóceń na linii produkcyjnej.

Wyzwania i przyszłe perspektywy w monitorowaniu maszyn

Wyzwaniem w przypadku nadzoru maszyn może być rozwój samych przedsiębiorstw. Rosnąca liczba maszyn wymagać będzie gromadzenia coraz większej ilości danych. Poszczególne informacje, aby były ze sobą zintegrowane, będą musiały wykorzystywać z kolei coraz nowocześniejsze systemy kontrolne.

Rozwój niesie ze sobą jednak wiele nowych możliwości. Coraz bardziej wzrasta prawdopodobieństwo stworzenia algorytmów, które będą interpretowały pozyskiwane informacje. Na ich podstawie oprogramowanie może proponować optymalne rozwiązania.

Jak jeszcze na przedsiębiorstwa produkcyjne wpłynie rewolucja przemysłowa 4.0? Odwiedź stronę https://innovatingautomation.pl/ i bądź na bieżąco. Znajdziesz tam najważniejsze kwestie dotyczące automatyzacji w przemyśle.

Reklama

Polecane książki

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.