Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy SCADA iFIX
 Niezawodne oprogramowanie do wizualizacji i sterowania pr...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

system sterowaniaFirma SEMEA zajmująca się uzdatnianiem i dystrybucją wody osiągnęła zwrot z inwestycji po 14 miesiącach od wymiany instalacji pomp na produkty firm LEROY-SOMER i FLOWSERVE. Jako produkty o małym zakresie zmian prędkości przepływu, a w pierwszej fazie po instalacji pracujące ze stałą prędkością, dawały niewielki potencjał w zakresie oszczędności energii. Tym bardziej więc stanowią dobry przykład pokazujący, że zmiana systemu sterowania pozwala w rezultacie osiągnąć korzyści ekonomiczne.

 

SEMEA zatrudnia 45 osób i zarządza systemem uzdatniania i dystrybucji wody w konurbacji Angouleme obejmującej 16 miejscowości i liczącej 110 tys. mieszkańców. Firma zdecydowała się na wymianę systemu składającego się z dwóch silników i pompy, zainstalowanego na wieży ciśnień o pojemności 4000 m3 w Ruelle on Touvre. Skonsultowano się w tym celu z producentem systemów napędowych Leroy-Somer i producentem pomp FLOWSERVE, którzy zasugerowali zastosowanie rozwiązań energooszczędnych.

Didier HEISSAT, menadżer sprzedaży oddziału FLOWSERVE w Nantes wyjaśnia “W pierwszym etapie przeprowadziliśmy wraz z LEROY-SOMER analizę. Chcieliśmy się upewnić, że jesteśmy w stanie przeprowadzić optymalizację systemu hydrauliki zgodnie z charakterystyką pompy. Każda instalacja hydrauliczna pracuje inaczej w zależności od zastosowanego napędu pompy, rodzaju zaworów i strat ciśnienia w rurach. Aby zwiększyć sprawność energetyczną niezbędne jest zastosowanie pompy, której charakterystyka nie jest zbyt płaska. W przypadku SEMEA mieliśmy szerokie pole do działania, nawet jeśli w początkowym okresie po modernizacji zwiększenie sprawności nie wydawało się znaczące. Po przeprowadzonej analizie zdecydowaliśmy się na zastosowanie nowej pompy o większej sprawności. Wybraliśmy model 300LNN600 z rozdzielnym korpusem, stanowiący część naszej oferty pomp eco. Jest to pompa o wydajności od 500 do 1100 m3/h. Dobraliśmy prędkość obrotową silnika optymalną dla tego typu pompy i całej instalacji”.

“Ze swojej strony, firma LEROY-SOMER wymieniła dwa dotychczasowe silniki na pojedynczy silnik synchroniczny z magnesem stałym PLSRPM 315 o mocy znamionowej 350 KW i prędkości obrotowej 1500 rpm. Zdecydowaliśmy się również na zastosowanie układu sterowania na bazie falownika POWERDRIVE MDS 470T najlepiej sprawdzającego się w instalacjach ze zmienną prędkością przepływu, pomimo że w przypadku SEMEA prędkość przepływu jest przez większość czasu ustabilizowana. Konfigurację tę zastosowano w oparciu o przeprowadzone analizy i symulacje. Równolegle, prowadziliśmy wraz z FLOWSERVE testy pozwalające ustalić optymalny punkt sprawności pompy”, wyjaśnia Pierre-Emmanuel Sarre, prezes ddziału systemów napędowych.

Po zaprezentowaniu wyników symulacji, SEMEA zdecydowała się na zastosowanie proponowanego systemu sterowania: “Z jednej strony mieliśmy okazję do wymiany urządzeń o kończącym się cyklu eksploatacji. Z drugiej strony, z przyczyn środowiskowych i ekonomicznych preferowaliśmy rozwiązania bardziej zoptymalizowane, nawet jeśli w wyniku przeprowadzonej modernizacji rezultaty miałyby być widoczne dopiero po dłuższym okresie czasu. Osiągnęliśmy 10-procentową redukcję poboru mocy. Ponadto, nowa pompa zapewniająca większą o 15% prędkość przepływu pozwoliła skrócić do 8 godzin czas korzystania z taryfy nocnej. Zyskaliśmy 2 godziny czasu pracy pompy według taryfy dziennej. Podsumowując, całkowity koszt związany z wymianą systemu zostanie zamortyzowany w okresie 14 miesięcy. Uważam to za sukces. Rozważamy wykonanie podobnych modernizacji również dla innych maszyn”, powiedział Michel LABET, menadżer produkcji w SEMEA.

Optymalizacja poboru mocy jest priorytetem działalności LEROY-SOMER. Pierre-Emmanuel Sarre wyjaśnia: “Zalety zarówno ekonomiczne, jak i środowiskowe są znaczące: uzyskanie zgodności ze standardami, redukcja emisji CO2 i oczywiście zmniejszenie zużycia energii. W ciągu 10 lat, 95% całkowitego kosztu generowanego przez system napędowy stanowi zużycie energii. Koszty zakupu urządzeń i utrzymania stanowią odpowiednio 2% i 3% wydatków. Każdy przypadek jest szczególny, a procent potencjalnych oszczędności jest w każdym przypadku inny. Naszym zadaniem jest analiza możliwości uzyskania zwrotu z inwestycji poniesionej przez klienta. Korzystamy tu z unikalnych narzędzi programowych i mamy dużą wiedzę w tej dziedzinie”.

“Mocno angażujemy się w ten obszar działalności. Utworzyliśmy nawet markę "drive systems energy optimisation expert” dla partnerów naszego centrum serwisowego. Wykonują oni pomiary w instalacjach, proponują zakres prac modernizacyjnych, realizują je i nadzorują. Prowadzimy też doradztwo w realizowanych inwestycjach w ramach programu oszczędności energii”, podsumowuje Pierre-Emmanuel Sarre.

Serwis bazuje na rozwiązaniach technicznych LEROY-SOMER: silnikach standardowych i silnikach z reduktorami mechanicznymi o stałej prędkości obrotowej i dużej sprawności oraz silnikach o zmiennej prędkości obrotowej produkowanych na zakres mocy znamionowych do 2800 KW. Cechą wyróżniającą silniki LEROY-SOMER jest między innymi łatwość programowania.

“Zaletą silnika o zmiennej prędkości obrotowej jest możliwość dostosowania jego prędkości do rzeczywistych wymogów aplikacji. W systemach hydraulicznych o zmiennej prędkości przepływu okazuje się on często elementem pozwalającym w największym stopniu zredukować koszt pobieranej energii”, mówi Pierre-Emmanuel Sarre.

“To najprostszy przypadek z którym mamy do czynienia. Jednak nie zawsze wystarcza zastosowanie silnika o zmiennej prędkości obrotowej, ponieważ sam falownik sterujący jego pracą może zwiększyć pobór mocy do 3%. Niemniej jednak, spośród wszystkich przeanalizowanych przeze mnie instalacji w co drugiej zmiana systemu sterowania może przynieść korzyści ekonomiczne”, wyjaśnia Didier HEISSAT.

Sprzęt zainstalowany przez LEROY-SOMER stanowi część oferty Dyneo, łączącej technologie stosowane w silnikach o stałej i zmiennej prędkości obrotowej. Silniki Dyneo pozwalają na osiągnięcie bardzo dużej sprawności, powyżej wymogów standardu IE3 w szerokim zakresie prędkości obrotowych. Zapewniają bardzo szybki zwrot z inwestycji. Charakteryzują się kompaktową konstrukcją, łatwą integracją i zakresem prędkości obrotowych do 5500 rpm.

Technologia silników synchronicznych z magnesem stałym zapewnia dużą sprawności energetyczną. W odróżnieniu od silników indukcyjnych AC, pole magnetyczne silnika Dyneo nie jest wytwarzane przez stojan, lecz przez zestaw magnesów stałych umieszczonych na wirniku. W silniku asynchronicznym liczba obrotów wirnika jest mniejsza od częstotliwości stojana. W silniku z magnesem stałym pole magnetyczne pozostaje w synchronizacji z częstotliwością wirnika. Podczas, gdy straty wirnika silnika asynchronicznego reprezentują blisko jedną trzecią ogólnych strat, straty wirnika silnika Dyneo są pomijalne.

“LEROY-SOMER rozwija technologię silników z magnesem stałym od wielu lat, dzięki czemu posiadamy obecnie w ofercie szeroki zakres modeli o mocy znamionowej od 0,75 KW do 600 KW i prędkości obrotowej od 375 do 5500 rpm”, podsumowuje Pierre-Emmanuel Sarre.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------

O firmie Emerson:

Firma Emerson (NYSE: EMR) z siedzibą w St. Louis w stanie Missouri (USA) jest światowym liderem w zakresie innowacyjnych rozwiązań technologicznych i inżynieryjnych dla rynku przemysłowego, komercyjnego i konsumenckiego. Działalność firmy obejmuje pięć segmentów biznesowych: zarządzanie procesami, automatykę przemysłową, systemy dystrybucji energii, technologie klimatyczne oraz rozwiązania dla budynków komercyjnych i mieszkalnych. W roku fiskalnym 2012 poziom sprzedaży firmy wyniósł 24,4 mld. USD. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.emerson.com.

 

O oddziale Emerson Industrial Automation:

Emerson Industrial Automation, oddział firmy Emerson jest globalnym dostawcą technologii zwiększających produktywność, sprawność i jakość w wielu gałęziach przemysłowych. Oferta produktów obejmuje prądnice, silniki i napędy elektryczne, elementy sieci zasilających, przekładnie mechaniczne oraz rozwiązania z zakresu mechaniki płynów i ultradźwiękowego łączenia materiałów. Emerson prowadzi działalność pod wieloma markami, w tym Appleton, ASCO, Branson Ultrasonics, Browning, Control Techniques, Kop-Flex, Leroy-Somer, McGill, Morse, Numatics, O-Z/Gedney, Rollway, SealMaster i System Plast. W roku fiskalnym 2012 poziom sprzedaży firmy wyniósł 5,2 mld. USD. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.EmersonIndustrialAutomation.com

 

O firmie Leroy-Somer:

Leroy-Somer jest jednym z największych na świecie producentów elektromechanicznych i elektronicznych systemów napędowych oraz światowym liderem w zakresie produkcji prądnic przemysłowych. Leroy-Somer, oddział grupy Emerson jest francuską firmą zatrudniającą 9300 osób w 30 zakładach produkcyjnych i 470 przedstawicielstw handlowych i serwisowych na całym świecie. W 2012 roku firma osiągnęła obrót na poziomie 1,342 mld. euro. Więcej informacji jest dostępnych na stronie www.leroy-somer.com

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Polecane książki

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.