Reklama

Artykuły Techniczne

Korzyści z instalacji automatyki budynkowej, oszczędności to nie wszystko

portal automatyki

Dom, budynek ma spełniać nie tylko funkcję mieszkaniową czy usługowa, dlatego projektowanie budynków nie ogranicza si...

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

sterowanie turbiną parową Turbiny gazowe i parowe stosowane w elektrowniach konwencjonalnych zapewniają w połączeniu z obiektami wytwarzającymi energię ze źródeł odnawialnych stabilne działanie sieci energetycznych. W obliczu rosnących kosztów energii powstaje coraz większe zapotrzebowanie na niezawodne rozwiązania systemowe, w których standardowe podzespoły coraz częściej ustępują miejsca układom sterowania i bezpieczeństwa projektowanym na potrzeby konkretnych obiektów.

 

Minimalny okres bezusterkowej pracy podzespołów stosowanych w elektrowniach wynosi pięć lat, a wszelkie nieplanowane przestoje pociągają za sobą ogromne koszty. Rosną wymagania dotyczące wytwarzania jak największej ilości energii jak najmniejszym kosztem poprzez zastosowanie wysoce elastycznych i przyjaznych dla środowiska procesów. O ile w teorii wydaje się to bardzo proste, o tyle w praktyce powyższym oczekiwaniom można sprostać wyłącznie poprzez wprowadzenie na każdym etapie najnowocześniejszych rozwiązań.

Skomplikowane obiekty techniczne, jakimi są elektrownie, wymagają stosowania wyspecjalizowanych systemów — zarówno za względu na wysokie temperatury i ciśnienia panujące na terenie takich obiektów, jak i z uwagi na stosowane w nich rozbudowane zabezpieczenia.

Partner z wieloletnim doświadczeniem w branży

Firma Bosch Rexroth już od kilkudziesięciu lat stale poszerza swoją wiedzę w tej dziedzinie, co znajduje odzwierciedlenie w licznych innowacjach i certyfikatach wyróżniających ją na rynku.

Dzięki temu powstała bogata oferta obejmująca między innymi gotowe do podłączenia układy sterowania i bezpieczeństwa, świadczone na całym świecie usługi serwisowe i konserwacyjne oraz pomoc w projektowaniu systemów. Z oferty tej korzystają od wielu lat najwięksi operatorzy i wykonawcy elektrowni oraz producenci turbin, ponieważ w tak kluczowej branży jak energetyka pomoc doświadczonego partnera jest bezcenna.

Jakość — znak rozpoznawczy marki Rexroth

Kluczem do zwiększenia niezawodności elementów i systemów Rexroth oraz obniżenia ich kosztów obsługi jest ciągła kontrola jakości na etapie produkcji podzespołów i podsystemów.

Firma Bosch Rexroth wielokrotnie potwierdziła swoje zaangażowanie w tworzenie produktów i procesów, które spełniają najsurowsze normy jakości i wymagania formalne, a tym samym zapewniają trwałe zadowolenie klientów. Dowodem są uzyskane przez firmę certyfikaty zgodności z wieloma normami, takimi jak ISO 14001:2004, BS OHSAS 18001:2007 czy ISO 9001:2008.

Firma Bosch Rexroth oferuje wysokiej jakości elementy oraz zespoły do sterowania i regulacji turbin, takie jak:

- hydrauliczne elementy wykonawcze do obsługi zaworów gazu i pary,
- elektromechaniczne elementy wykonawcze EMA(G),
- kompletne zespoły złożone z elementów wykonawczych i zaworów,
- siłowniki hydrauliczne do sterowania położeniem,
- silniki hydrauliczne do obracarek,

oraz elementy i zespoły do systemów bezpieczeństwa takie jak:

 system bezpieczeństwa STSS (Self-Testing Safety System),

 bloki sterownicze szybkiego działania,

 bloki sterownicze do obracarek,

 zintegrowany system dostarczania oleju do układów chłodzenia, smarowania i hydrauliki wysokociśnieniowej,

 przełączalne filtry przewodowe (kluczowy element systemu dostarczania oleju).

Sterowanie i regulacja za pomocą zaworów i rozdzielaczy o działaniu ciągłym w celu zapewnienia niezawodnego działania turbin

Możliwość uruchamiania regulatorów zamontowanych w turbinie z poziomu urządzeń sterujących i regulujących ma zasadnicze znaczenie dla niezakłóconego i bezpiecznego działania aparatury. W związku z tym firma Bosch Rexroth oferuje szeroką gamę zaworów o działaniu ciągłym (z wbudowanymi układami elektronicznymi lub bez nich) do hydraulicznych urządzeń sterujących i regulujących.

W dynamicznych układach sterowania, które wymagają zapewnienia krótkiego czasu reakcji, do obsługi hydraulicznych elementów wykonawczych stosuje się serwozawory. Serwozawór z podwójnym sterowaniem wstępnym składa się z silnika momentowego oraz wzmacniacza hydraulicznego, który przekształca elektroniczne nastawy zaworu w hydrauliczny sygnał mocy w celu ustalenia położenia tłoka zaworu. W przypadku tego typu zaworów bardzo ważne jest utrzymanie dużej czystości oleju hydraulicznego.

Alternatywą dla serwozaworów są rozdzielacze regulacyjne, które są mniej wrażliwe na zanieczyszczenia, ponieważ do ich uruchamiania wykorzystuje się zamiast wzmacniaczy elektrohydraulicznych magnesy sterujące. Dynamika działania tego typu zaworów jest tylko nieznacznie mniejsza niż dynamika serwozaworów.

Rozdzielacze proporcjonalne mają konstrukcję zbliżoną do rozdzielaczy regulacyjnych, a ich dynamika jest wystarczająca dla mniej wymagających warunków. Mogą one również pełnić funkcję proporcjonalnych zaworów dławiących - na przykład w obracarkach wirnika turbiny.

Układy regulacyjne szybkiego działania - sterowanie zaworami gazu i pary z funkcją szybkiego zamykania lub otwierania

Układy regulacyjne szybkiego działania stosuje się w sytuacji, w której element wykonawczy pracujący w normalnym trybie (tj. pozostający w położeniu zamkniętym, otwartym lub regulacyjnym) musi po otrzymaniu sygnału natychmiast przejść w ustalone położenie bezpieczeństwa.

Na zaworze gazu lub pary montuje się siłownik sterujący, który zostaje wstępnie naprężony hydraulicznie i skontrowany sprężyną, a następnie przemieszczony w ustalone położenie robocze. Jeśli zachodzi potrzeba szybkiego zamknięcia lub otwarcia zaworu, ciecz z komory ciśnieniowej siłownika jest uwalniana do komory bezciśnieniowej za pośrednictwem zaworu nabojowego, a sprężyna mechanizmu zabezpieczającego w elemencie wykonawczym przesuwa tłok siłownika w wymagane położenie bezpieczeństwa (otwierające lub zamykające zawór gazu lub pary).

Sygnał uruchamiający szybkie zamknięcie lub otwarcie zaworu jest zwykle generowany na podstawie warunków pracy turbiny, czyli w sytuacji wymagającej podjęcia szybkich działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa (na przykład poprzez dokonanie zrzutu mocy). Z tego powodu w większości przypadków stosuje się 2-drogowe nadmiarowe zawory nabojowe.

Oprócz struktury dwukanałowej (obwód bezpieczeństwa typu 1oo2) występują również inne struktury, które stosuje się w zależności od wymagań klienta oraz ustalonego poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) danego zaworu gazu lub pary: 1oo1, 1oo2, 1oo3, 2oo2, 2oo3 itd.

Na przykład w obwodzie bezpieczeństwa typu 2oo3 konieczne jest zamontowanie trzech elementów wykonawczych (takich jak zawory kierunkowe) wykonujących daną funkcję. Do bezpiecznego wykonania powyższej funkcji niezbędne są jednak tylko dwa elementy wykonawcze (2 z 3), w związku z czym niezadziałanie jednego elementu nie powoduje zakłóceń w działaniu.

Elementy wykonawcze firmy Bosch Rexroth mają określone parametry bezpieczeństwa odpowiadające poszczególnym poziomom nienaruszalności bezpieczeństwa wymaganym w przypadku funkcji szybkiego działania.

STSS - inteligentny układ sterowania zapewniający dużą niezawodność

Samotestujący system bezpieczeństwa (Self-Testing Safety System — STSS) umożliwia kontrolowanie niezawodności rzadko używanych zaworów bezpieczeństwa w turbinach gazowych i parowych oraz określanie stanu ich gotowości bez zakłócania bieżącej pracy obiektu. Rozwiązanie to może być stosowane także w zakładach, w których funkcjonują podzespoły pochodzące od różnych dostawców. System STSS umożliwia uruchamianie dowolnych elementów wykonawczych i przeprowadzanie prób systemów, a także pozwala zapobiec uszkodzeniom wynikającym z bezruchu poprzez regularną wymianę oleju.

W przypadku elementów hydrauliki siłowej, które pozostają przez większość czasu w stanie bezczynności, zachodzi niebezpieczeństwo utraty funkcji na skutek zmian chemicznych powodujących przekształcenie oleju w substancję lepką lub stałą bądź też na skutek nagromadzenia osadów powodującego zablokowanie suwaka zaworu przez cząstki stałe znajdujące się między tłokiem a korpusem.

Programowalny system bezpieczeństwa w ustalonych odstępach czasu wysyła do zaworów sterowania wstępnego elementów nabojowych naprzemienne sygnały sterujące. Następnie reakcja całego systemu jest rejestrowana i analizowana - badane są na przykład takie elementy, jak ruch suwaka zaworu nabojowego, ruch tłoczyska siłownika w ramach zakresu elastyczności czy współczynniki ciśnienia cieczy roboczej w zaworze gazu lub pary.

Próba taka pozwala ocenić gotowość operacyjną poszczególnych elementów wykonawczych bez zakłócania pracy całego obiektu, a jednocześnie powoduje ciągłą wymianę oleju w przewodach.

Hydrauliczne elementy wykonawcze

W przypadku turbin parowych cała moc cieplna jest regulowana za pomocą zaworów, natomiast w przypadku turbin gazowych regulacji podlega tylko ilość dostarczanego paliwa. Znajduje to odzwierciedlenie w wymiarach elementów wykonawczych, które są dostępne w różnych wersjach dostosowanych do potrzeb turbin parowych o mocy 25–1600 MW oraz turbin gazowych o mocy 25-375 MW (zależnie od potrzeb klienta).

Hydrauliczne elementy wykonawcze mają konstrukcję modułową, która umożliwia tworzenie różnych konfiguracji. Dzięki temu wymagane urządzenia wykonawcze można precyzyjnie dostosowywać do wymagań poprzez zastosowanie wybranych siłowników hydraulicznych, zespołów sprężyn, układów pomiarowych i zaworów. Ponadto wszystkie elementy sterujące można umieścić w korpusie siłownika, który pełni również rolę bloku sterowniczego. Bezpieczne działanie elementu wykonawczego zapewnia zespół sprężyn.

Wszystkie stosowane zawory hydrauliczne (z wyjątkiem zaworów o działaniu ciągłym) mają konstrukcję grzybkową, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku konieczności wstrzymania pracy obiektu, a jednocześnie pozwala zdecydowanie ograniczyć przecieki oleju w całym systemie.

System posiada interfejs elektryczno-hydrauliczny do transmisji sygnałów i mocy, możliwe jest ustalanie położenia za pomocą regulowanego liniowego elementu wykonawczego oraz ograniczenie maksymalnej szybkości zamykania zaworów w trybie szybkiego działania. System ma wbudowane zabezpieczenie przeciwwstrząsowe. Możliwa jest taka konfiguracja systemu, która pozwala osiągnąć poziom bezpieczeństwa SIL3.

Elektromechaniczny element wykonawczy EMA(G) z przekładnią hydrostatyczną

Nowy elektromechaniczny element wykonawczy z przekładnią hydrostatyczną i funkcją szybkiego zamykania ze wspomaganiem sprężynowym to autonomiczne urządzenie umieszczone w niewielkiej obudowie, które nie wymaga stosowania dodatkowego modułu dostarczania oleju ani przewodów hydraulicznych. Duża łatwość obsługi pozwala znacznie obniżyć koszty rozruchu i utrzymania.

Kompaktowy elektromechaniczny element wykonawczy jest znakomitą alternatywą dla skomplikowanej instalacji z hydraulicznym urządzeniem wykonawczym (która obejmuje agregat hydrauliczny, blok sterowniczy, przewody hydrauliczne, kartę sterownika i kartę wzmacniacza sygnału, a także wymaga dostarczenia dużej ilości cieczy hydraulicznej).

Elektromechaniczny element wykonawczy jest oferowany w postaci skonfigurowanego fabrycznie systemu złożonego ze sprawdzonych podzespołów, w którym na zewnątrz wyprowadzono jedynie interfejsy elektryczne i mechaniczne. Rozwiązanie to upraszcza parametryzację, a starannie zaprojektowany układ sterowania pozwala ograniczyć do minimum koszty rozruchu. Urządzenie wykonawcze świetnie sprawdza się w elektrowniach z uwagi na dużą odporność na drgania, zdolność do generowania dużych sił przy ustalaniu położenia oraz duży skok. Wśród zalet należy również wymienić długi okres eksploatacji, wysoki poziom bezpieczeństwa (SIL 3) oraz minimalne zapotrzebowanie na konserwację, co przekłada się na dużą dostępność urządzenia.

Obracarka wirnika turbiny - zapobieganie odkształceniom termicznym i uszkodzeniom wynikającym z przestojów

W celu uniknięcia odkształceń termicznych, które mogą wystąpić po wyłączeniu turbiny, wirnik musi nadal obracać się z niewielką prędkością do czasu pełnego schłodzenia. Równie ważne jest także regularne obracanie wirnika podczas dłuższych przestojów, co pozwala zapobiec odkształceniom statycznym oraz monitorować płynność mechanicznego ruchu obrotowego. W tym celu stosuje się obracarki hydrauliczne, które pozwalają skutecznie zapobiec ewentualnym uszkodzeniom turbiny.

Bosch Rexroth oferuje wszystkie elementy systemowe niezbędne do spełnienia przez obracarkę hydrauliczną wymagań producenta turbiny, czyli silnik hydrauliczny, blok sterowniczy oraz siłownik hydrauliczny. Ponadto konstrukcję obracarki można dostosować do mocy turbiny — dostępne są wersje podłączane bezpośrednio oraz za pośrednictwem przekładni.

Do wyboru jest wiele sprawdzonych modeli silników hydraulicznych o konstrukcji tłokowej osiowej lub tłokowej promieniowej. Kolejnym elementem jest siłownik hydrauliczny — w tym przypadku zaleca się zastosowanie siłownika o konstrukcji okrągłej, który spełni surowe wymogi związane z obsługą maszyn przemysłowych. Ostatnim elementem jest blok sterowniczy, który służy do sterowania silnikiem hydraulicznym i siłownikiem hydraulicznym — zastosowaną w nim konfigurację zaworów dostosowuje się przede wszystkim do zakresu funkcji silnika hydraulicznego.

Indywidualne systemy dostarczania oleju -energia hydrauliczna, chłodzenie i smarowanie

W przypadku turbin spotyka się dwie kategorie urządzeń hydraulicznych: układy chłodzenia i smarowania, które charakteryzują się niskim ciśnieniem i dużym przepływem, oraz układy ciśnieniowe służące do przenoszenia energii hydraulicznej, które charakteryzują się średnim lub wysokim ciśnieniem pracy przy stosunkowo niewielkim przepływie. Firma Bosch Rexroth jest kompetentnym partnerem potrafiącym zaprojektować oba układy - w ofercie firmy są zarówno oddzielne urządzenia do dostarczania oleju, jak i zintegrowane systemy zasilające oba rodzaje układów z jednego zbiornika.

Urządzenia do dostarczania oleju do układów chłodzenia i smarowania

Zarówno łożyska hydrodynamiczne wału turbiny, jak i przekładnia łącząca turbinę z generatorem wymagają smarowania i chłodzenia. Wyjątkiem jest jedynie system lewarowania, który z uwagi na wymagania dotyczące ciśnienia współpracuje z wysokociśnieniowym układem olejowym (chociaż do jego obsługi używany jest olej smarowy).

Wśród najważniejszych parametrów układu dostarczania oleju chłodzącego i smarowego należy wymienić wielkość przepływu, temperaturę oraz poziom zanieczyszczeń i starzenia się oleju w turbinie (który ma decydujące znaczenie dla długości okresu eksploatacji turbin).

Usługi firmy Bosch Rexroth

Kompleksowa oferta usług pozwala uprościć konserwację i naprawę oferowanych elementów i systemów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym oraz obniżyć związane z tym koszty. Firma Bosch Rexroth gwarantuje szybki dostęp do wykwalifikowanych techników, którzy dysponują obszerną wiedzą na temat wszystkich technologii napędów i sterowania pozwalającą skutecznie rozwiązywać problemy i usuwać ich przyczyny. Oprócz tego zapewnia szybkie wykonywanie czynności diagnostycznych i terminową dostawę części zamiennych, a także oferuje ustandaryzowane procesy i procedury testowe pozwalające zminimalizować koszty. Wszystkie powyższe prace są wykonywane przez znakomicie wykwalifikowanych pracowników w ramach sieci serwisowej obejmującej ponad 80 krajów.

Firma Bosch Rexroth oferuje również usługi serwisowania prewencyjnego (obejmujące na przykład sprawdzanie stanu urządzeń i analizę czystości oleju), które pozwalają utrzymać wysoką sprawność systemów hydraulicznych przez cały cykl eksploatacji. Ponadto oferta firmy obejmuje modernizowanie systemów zgodnie z aktualnym stanem techniki, analizowanie korzyści wynikających z modernizacji i instalacji dodatkowego wyposażenia oraz praktyczne wdrażanie nowych rozwiązań we współpracy z klientem. Wszystkie powyższe elementy pozwalają zwiększyć wydajność pracy i sprawność energetyczną oraz wdrożyć ściśle określone normy bezpieczeństwa, co przekłada się na znaczne obniżenie całkowitych kosztów eksploatacji. Bosch Rexroth oferuje kompleksowy pakiet usług, które klient może dowolnie konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb.

Szczegółowe informacje można uzyskać w serwisie www.boschrexroth.pl/serwis.

Bosch Rexroth Sp. z o.o. jest wiodącym specjalistą w zakresie napędów i sterowań. Pod marką Rexroth firma oferuje ponad 500.000 klientom kompleksowe rozwiązania obejmujące napędy, sterowania i regulacje. Bosch Rexroth jest partnerem w aplikacjach do maszyn samojezdnych i przemysłowych oraz urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Bosch Rexroth jako The Drive & Control Company opracowuje, produkuje i sprzedaje swoje komponenty i systemy w ponad 80 krajach. Przedsiębiorstwo należące do Grupy Bosch zatrudniające 36 700 pracowników osiągnęło w roku 2013 przychody w wysokości około 5,7 mld euro.

Więcej informacji na stronie: www.boschrexroth.pl oraz https://www.facebook.com/BoschRexrothPolska

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Według wstępnych danych, w roku 2013 około 281 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 46,1 mld euro (uwaga: w związku ze zmianami przepisów prawnych dotyczących konsolidacji, dane za rok 2013 mogą być tylko w pewnym stopniu porównywane z danymi za rok 2012). Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków.

Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w ok. 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2013 Bosch zgłosił ponad 5 000 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”.

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w którym udział firmy Bosch wynosi 50 proc.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl

Turbiny gazowe i parowe stosowane w elektrowniach konwencjonalnych zapewniają w połączeniu z obiektami wytwarzającymi energię ze źródeł odnawialnych stabilne działanie sieci energetycznych. W obliczu rosnących kosztów energii powstaje coraz większe zapotrzebowanie na niezawodne rozwiązania systemowe, w których standardowe podzespoły coraz częściej ustępują miejsca układom sterowania i bezpieczeństwa projektowanym na potrzeby konkretnych obiektów.

Minimalny okres bezusterkowej pracy podzespołów stosowanych w elektrowniach wynosi pięć lat, a wszelkie nieplanowane przestoje pociągają za sobą ogromne koszty. Rosną wymagania dotyczące wytwarzania jak największej ilości energii jak najmniejszym kosztem poprzez zastosowanie wysoce elastycznych i przyjaznych dla środowiska procesów. O ile w teorii wydaje się to bardzo proste, o tyle w praktyce powyższym oczekiwaniom można sprostać wyłącznie poprzez wprowadzenie na każdym etapie najnowocześniejszych rozwiązań.

Skomplikowane obiekty techniczne, jakimi są elektrownie, wymagają stosowania wyspecjalizowanych systemów — zarówno za względu na wysokie temperatury i ciśnienia panujące na terenie takich obiektów, jak i z uwagi na stosowane w nich rozbudowane zabezpieczenia.

Partner z wieloletnim doświadczeniem w branży

Firma Bosch Rexroth już od kilkudziesięciu lat stale poszerza swoją wiedzę w tej dziedzinie, co znajduje odzwierciedlenie w licznych innowacjach i certyfikatach wyróżniających ją na rynku.

Dzięki temu powstała bogata oferta obejmująca między innymi gotowe do podłączenia układy sterowania i bezpieczeństwa, świadczone na całym świecie usługi serwisowe i konserwacyjne oraz pomoc w projektowaniu systemów. Z oferty tej korzystają od wielu lat najwięksi operatorzy i wykonawcy elektrowni oraz producenci turbin, ponieważ w tak kluczowej branży jak energetyka pomoc doświadczonego partnera jest bezcenna.

Jakość — znak rozpoznawczy marki Rexroth

Kluczem do zwiększenia niezawodności elementów i systemów Rexroth oraz obniżenia ich kosztów obsługi jest ciągła kontrola jakości na etapie produkcji podzespołów i podsystemów.

Firma Bosch Rexroth wielokrotnie potwierdziła swoje zaangażowanie w tworzenie produktów i procesów, które spełniają najsurowsze normy jakości i wymagania formalne, a tym samym zapewniają trwałe zadowolenie klientów. Dowodem są uzyskane przez firmę certyfikaty zgodności z wieloma normami, takimi jak ISO 14001:2004, BS OHSAS 18001:2007 czy ISO 9001:2008.

Firma Bosch Rexroth oferuje wysokiej jakości elementy oraz zespoły do sterowania i regulacji turbin, takie jak:

 hydrauliczne elementy wykonawcze do obsługi zaworów gazu i pary,

 elektromechaniczne elementy wykonawcze EMA(G),

 kompletne zespoły złożone z elementów wykonawczych i zaworów,

 siłowniki hydrauliczne do sterowania położeniem,

 silniki hydrauliczne do obracarek,

oraz elementy i zespoły do systemów bezpieczeństwa takie jak:

 system bezpieczeństwa STSS (Self-Testing Safety System),

 bloki sterownicze szybkiego działania,

 bloki sterownicze do obracarek,

 zintegrowany system dostarczania oleju do układów chłodzenia, smarowania i hydrauliki wysokociśnieniowej,

 przełączalne filtry przewodowe (kluczowy element systemu dostarczania oleju).

Sterowanie i regulacja za pomocą zaworów i rozdzielaczy o działaniu ciągłym w celu zapewnienia niezawodnego działania turbin

Możliwość uruchamiania regulatorów zamontowanych w turbinie z poziomu urządzeń sterujących i regulujących ma zasadnicze znaczenie dla niezakłóconego i bezpiecznego działania aparatury. W związku z tym firma Bosch Rexroth oferuje szeroką gamę zaworów o działaniu ciągłym (z wbudowanymi układami elektronicznymi lub bez nich) do hydraulicznych urządzeń sterujących i regulujących.

W dynamicznych układach sterowania, które wymagają zapewnienia krótkiego czasu reakcji, do obsługi hydraulicznych elementów wykonawczych stosuje się serwozawory. Serwozawór z podwójnym sterowaniem wstępnym składa się z silnika momentowego oraz wzmacniacza hydraulicznego, który przekształca elektroniczne nastawy zaworu w hydrauliczny sygnał mocy w celu ustalenia położenia tłoka zaworu. W przypadku tego typu zaworów bardzo ważne jest utrzymanie dużej czystości oleju hydraulicznego.

Alternatywą dla serwozaworów są rozdzielacze regulacyjne, które są mniej wrażliwe na zanieczyszczenia, ponieważ do ich uruchamiania wykorzystuje się zamiast wzmacniaczy elektrohydraulicznych magnesy sterujące. Dynamika działania tego typu zaworów jest tylko nieznacznie mniejsza niż dynamika serwozaworów.

Rozdzielacze proporcjonalne mają konstrukcję zbliżoną do rozdzielaczy regulacyjnych, a ich dynamika jest wystarczająca dla mniej wymagających warunków. Mogą one również pełnić funkcję proporcjonalnych zaworów dławiących - na przykład w obracarkach wirnika turbiny.

Układy regulacyjne szybkiego działania - sterowanie zaworami gazu i pary z funkcją szybkiego zamykania lub otwierania

Układy regulacyjne szybkiego działania stosuje się w sytuacji, w której element wykonawczy pracujący w normalnym trybie (tj. pozostający w położeniu zamkniętym, otwartym lub regulacyjnym) musi po otrzymaniu sygnału natychmiast przejść w ustalone położenie bezpieczeństwa.

Na zaworze gazu lub pary montuje się siłownik sterujący, który zostaje wstępnie naprężony hydraulicznie i skontrowany sprężyną, a następnie przemieszczony w ustalone położenie robocze. Jeśli zachodzi potrzeba szybkiego zamknięcia lub otwarcia zaworu, ciecz z komory ciśnieniowej siłownika jest uwalniana do komory bezciśnieniowej za pośrednictwem zaworu nabojowego, a sprężyna mechanizmu zabezpieczającego w elemencie wykonawczym przesuwa tłok siłownika w wymagane położenie bezpieczeństwa (otwierające lub zamykające zawór gazu lub pary).

Sygnał uruchamiający szybkie zamknięcie lub otwarcie zaworu jest zwykle generowany na podstawie warunków pracy turbiny, czyli w sytuacji wymagającej podjęcia szybkich działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa (na przykład poprzez dokonanie zrzutu mocy). Z tego powodu w większości przypadków stosuje się 2-drogowe nadmiarowe zawory nabojowe.

Oprócz struktury dwukanałowej (obwód bezpieczeństwa typu 1oo2) występują również inne struktury, które stosuje się w zależności od wymagań klienta oraz ustalonego poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) danego zaworu gazu lub pary: 1oo1, 1oo2, 1oo3, 2oo2, 2oo3 itd.

Na przykład w obwodzie bezpieczeństwa typu 2oo3 konieczne jest zamontowanie trzech elementów wykonawczych (takich jak zawory kierunkowe) wykonujących daną funkcję. Do bezpiecznego wykonania powyższej funkcji niezbędne są jednak tylko dwa elementy wykonawcze (2 z 3), w związku z czym niezadziałanie jednego elementu nie powoduje zakłóceń w działaniu.

Elementy wykonawcze firmy Bosch Rexroth mają określone parametry bezpieczeństwa odpowiadające poszczególnym poziomom nienaruszalności bezpieczeństwa wymaganym w przypadku funkcji szybkiego działania.

STSS - inteligentny układ sterowania zapewniający dużą niezawodność

Samotestujący system bezpieczeństwa (Self-Testing Safety System — STSS) umożliwia kontrolowanie niezawodności rzadko używanych zaworów bezpieczeństwa w turbinach gazowych i parowych oraz określanie stanu ich gotowości bez zakłócania bieżącej pracy obiektu. Rozwiązanie to może być stosowane także w zakładach, w których funkcjonują podzespoły pochodzące od różnych dostawców. System STSS umożliwia uruchamianie dowolnych elementów wykonawczych i przeprowadzanie prób systemów, a także pozwala zapobiec uszkodzeniom wynikającym z bezruchu poprzez regularną wymianę oleju.

W przypadku elementów hydrauliki siłowej, które pozostają przez większość czasu w stanie bezczynności, zachodzi niebezpieczeństwo utraty funkcji na skutek zmian chemicznych powodujących przekształcenie oleju w substancję lepką lub stałą bądź też na skutek nagromadzenia osadów powodującego zablokowanie suwaka zaworu przez cząstki stałe znajdujące się między tłokiem a korpusem.

Programowalny system bezpieczeństwa w ustalonych odstępach czasu wysyła do zaworów sterowania wstępnego elementów nabojowych naprzemienne sygnały sterujące. Następnie reakcja całego systemu jest rejestrowana i analizowana - badane są na przykład takie elementy, jak ruch suwaka zaworu nabojowego, ruch tłoczyska siłownika w ramach zakresu elastyczności czy współczynniki ciśnienia cieczy roboczej w zaworze gazu lub pary.

Próba taka pozwala ocenić gotowość operacyjną poszczególnych elementów wykonawczych bez zakłócania pracy całego obiektu, a jednocześnie powoduje ciągłą wymianę oleju w przewodach.

Hydrauliczne elementy wykonawcze

W przypadku turbin parowych cała moc cieplna jest regulowana za pomocą zaworów, natomiast w przypadku turbin gazowych regulacji podlega tylko ilość dostarczanego paliwa. Znajduje to odzwierciedlenie w wymiarach elementów wykonawczych, które są dostępne w różnych wersjach dostosowanych do potrzeb turbin parowych o mocy 25–1600 MW oraz turbin gazowych o mocy 25-375 MW (zależnie od potrzeb klienta).

Hydrauliczne elementy wykonawcze mają konstrukcję modułową, która umożliwia tworzenie różnych konfiguracji. Dzięki temu wymagane urządzenia wykonawcze można precyzyjnie dostosowywać do wymagań poprzez zastosowanie wybranych siłowników hydraulicznych, zespołów sprężyn, układów pomiarowych i zaworów. Ponadto wszystkie elementy sterujące można umieścić w korpusie siłownika, który pełni również rolę bloku sterowniczego. Bezpieczne działanie elementu wykonawczego zapewnia zespół sprężyn.

Wszystkie stosowane zawory hydrauliczne (z wyjątkiem zaworów o działaniu ciągłym) mają konstrukcję grzybkową, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku konieczności wstrzymania pracy obiektu, a jednocześnie pozwala zdecydowanie ograniczyć przecieki oleju w całym systemie.

System posiada interfejs elektryczno-hydrauliczny do transmisji sygnałów i mocy, możliwe jest ustalanie położenia za pomocą regulowanego liniowego elementu wykonawczego oraz ograniczenie maksymalnej szybkości zamykania zaworów w trybie szybkiego działania. System ma wbudowane zabezpieczenie przeciwwstrząsowe. Możliwa jest taka konfiguracja systemu, która pozwala osiągnąć poziom bezpieczeństwa SIL3.

Elektromechaniczny element wykonawczy EMA(G) z przekładnią hydrostatyczną

Nowy elektromechaniczny element wykonawczy z przekładnią hydrostatyczną i funkcją szybkiego zamykania ze wspomaganiem sprężynowym to autonomiczne urządzenie umieszczone w niewielkiej obudowie, które nie wymaga stosowania dodatkowego modułu dostarczania oleju ani przewodów hydraulicznych. Duża łatwość obsługi pozwala znacznie obniżyć koszty rozruchu i utrzymania.

Kompaktowy elektromechaniczny element wykonawczy jest znakomitą alternatywą dla skomplikowanej instalacji z hydraulicznym urządzeniem wykonawczym (która obejmuje agregat hydrauliczny, blok sterowniczy, przewody hydrauliczne, kartę sterownika i kartę wzmacniacza sygnału, a także wymaga dostarczenia dużej ilości cieczy hydraulicznej).

Elektromechaniczny element wykonawczy jest oferowany w postaci skonfigurowanego fabrycznie systemu złożonego ze sprawdzonych podzespołów, w którym na zewnątrz wyprowadzono jedynie interfejsy elektryczne i mechaniczne. Rozwiązanie to upraszcza parametryzację, a starannie zaprojektowany układ sterowania pozwala ograniczyć do minimum koszty rozruchu. Urządzenie wykonawcze świetnie sprawdza się w elektrowniach z uwagi na dużą odporność na drgania, zdolność do generowania dużych sił przy ustalaniu położenia oraz duży skok. Wśród zalet należy również wymienić długi okres eksploatacji, wysoki poziom bezpieczeństwa (SIL 3) oraz minimalne zapotrzebowanie na konserwację, co przekłada się na dużą dostępność urządzenia.

Obracarka wirnika turbiny - zapobieganie odkształceniom termicznym i uszkodzeniom wynikającym z przestojów

W celu uniknięcia odkształceń termicznych, które mogą wystąpić po wyłączeniu turbiny, wirnik musi nadal obracać się z niewielką prędkością do czasu pełnego schłodzenia. Równie ważne jest także regularne obracanie wirnika podczas dłuższych przestojów, co pozwala zapobiec odkształceniom statycznym oraz monitorować płynność mechanicznego ruchu obrotowego. W tym celu stosuje się obracarki hydrauliczne, które pozwalają skutecznie zapobiec ewentualnym uszkodzeniom turbiny.

Bosch Rexroth oferuje wszystkie elementy systemowe niezbędne do spełnienia przez obracarkę hydrauliczną wymagań producenta turbiny, czyli silnik hydrauliczny, blok sterowniczy oraz siłownik hydrauliczny. Ponadto konstrukcję obracarki można dostosować do mocy turbiny — dostępne są wersje podłączane bezpośrednio oraz za pośrednictwem przekładni.

Do wyboru jest wiele sprawdzonych modeli silników hydraulicznych o konstrukcji tłokowej osiowej lub tłokowej promieniowej. Kolejnym elementem jest siłownik hydrauliczny — w tym przypadku zaleca się zastosowanie siłownika o konstrukcji okrągłej, który spełni surowe wymogi związane z obsługą maszyn przemysłowych. Ostatnim elementem jest blok sterowniczy, który służy do sterowania silnikiem hydraulicznym i siłownikiem hydraulicznym — zastosowaną w nim konfigurację zaworów dostosowuje się przede wszystkim do zakresu funkcji silnika hydraulicznego.

Indywidualne systemy dostarczania oleju -energia hydrauliczna, chłodzenie i smarowanie

W przypadku turbin spotyka się dwie kategorie urządzeń hydraulicznych: układy chłodzenia i smarowania, które charakteryzują się niskim ciśnieniem i dużym przepływem, oraz układy ciśnieniowe służące do przenoszenia energii hydraulicznej, które charakteryzują się średnim lub wysokim ciśnieniem pracy przy stosunkowo niewielkim przepływie. Firma Bosch Rexroth jest kompetentnym partnerem potrafiącym zaprojektować oba układy - w ofercie firmy są zarówno oddzielne urządzenia do dostarczania oleju, jak i zintegrowane systemy zasilające oba rodzaje układów z jednego zbiornika.

Urządzenia do dostarczania oleju do układów chłodzenia i smarowania

Zarówno łożyska hydrodynamiczne wału turbiny, jak i przekładnia łącząca turbinę z generatorem wymagają smarowania i chłodzenia. Wyjątkiem jest jedynie system lewarowania, który z uwagi na wymagania dotyczące ciśnienia współpracuje z wysokociśnieniowym układem olejowym (chociaż do jego obsługi używany jest olej smarowy).

Wśród najważniejszych parametrów układu dostarczania oleju chłodzącego i smarowego należy wymienić wielkość przepływu, temperaturę oraz poziom zanieczyszczeń i starzenia się oleju w turbinie (który ma decydujące znaczenie dla długości okresu eksploatacji turbin).

Usługi firmy Bosch Rexroth

Kompleksowa oferta usług pozwala uprościć konserwację i naprawę oferowanych elementów i systemów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym oraz obniżyć związane z tym koszty. Firma Bosch Rexroth gwarantuje szybki dostęp do wykwalifikowanych techników, którzy dysponują obszerną wiedzą na temat wszystkich technologii napędów i sterowania pozwalającą skutecznie rozwiązywać problemy i usuwać ich przyczyny. Oprócz tego zapewnia szybkie wykonywanie czynności diagnostycznych i terminową dostawę części zamiennych, a także oferuje ustandaryzowane procesy i procedury testowe pozwalające zminimalizować koszty. Wszystkie powyższe prace są wykonywane przez znakomicie wykwalifikowanych pracowników w ramach sieci serwisowej obejmującej ponad 80 krajów.

Firma Bosch Rexroth oferuje również usługi serwisowania prewencyjnego (obejmujące na przykład sprawdzanie stanu urządzeń i analizę czystości oleju), które pozwalają utrzymać wysoką sprawność systemów hydraulicznych przez cały cykl eksploatacji. Ponadto oferta firmy obejmuje modernizowanie systemów zgodnie z aktualnym stanem techniki, analizowanie korzyści wynikających z modernizacji i instalacji dodatkowego wyposażenia oraz praktyczne wdrażanie nowych rozwiązań we współpracy z klientem. Wszystkie powyższe elementy pozwalają zwiększyć wydajność pracy i sprawność energetyczną oraz wdrożyć ściśle określone normy bezpieczeństwa, co przekłada się na znaczne obniżenie całkowitych kosztów eksploatacji. Bosch Rexroth oferuje kompleksowy pakiet usług, które klient może dowolnie konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb.

Szczegółowe informacje można uzyskać w serwisie www.boschrexroth.pl/serwis.

Bosch Rexroth Sp. z o.o. jest wiodącym specjalistą w zakresie napędów i sterowań. Pod marką Rexroth firma oferuje ponad 500.000 klientom kompleksowe rozwiązania obejmujące napędy, sterowania i regulacje. Bosch Rexroth jest partnerem w aplikacjach do maszyn samojezdnych i przemysłowych oraz urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Bosch Rexroth jako The Drive & Control Company opracowuje, produkuje i sprzedaje swoje komponenty i systemy w ponad 80 krajach. Przedsiębiorstwo należące do Grupy Bosch zatrudniające 36 700 pracowników osiągnęło w roku 2013 przychody w wysokości około 5,7 mld euro.

Więcej informacji na stronie: www.boschrexroth.pl oraz https://www.facebook.com/BoschRexrothPolska

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Według wstępnych danych, w roku 2013 około 281 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 46,1 mld euro (uwaga: w związku ze zmianami przepisów prawnych dotyczących konsolidacji, dane za rok 2013 mogą być tylko w pewnym stopniu porównywane z danymi za rok 2012). Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków.

Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w ok. 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2013 Bosch zgłosił ponad 5 000 patentów na całym świecie. Produkty i usługi

Turbiny gazowe i parowe stosowane w elektrowniach konwencjonalnych zapewniają w połączeniu z obiektami wytwarzającymi energię ze źródeł odnawialnych stabilne działanie sieci energetycznych. W obliczu rosnących kosztów energii powstaje coraz większe zapotrzebowanie na niezawodne rozwiązania systemowe, w których standardowe podzespoły coraz częściej ustępują miejsca układom sterowania i bezpieczeństwa projektowanym na potrzeby konkretnych obiektów.

Minimalny okres bezusterkowej pracy podzespołów stosowanych w elektrowniach wynosi pięć lat, a wszelkie nieplanowane przestoje pociągają za sobą ogromne koszty. Rosną wymagania dotyczące wytwarzania jak największej ilości energii jak najmniejszym kosztem poprzez zastosowanie wysoce elastycznych i przyjaznych dla środowiska procesów. O ile w teorii wydaje się to bardzo proste, o tyle w praktyce powyższym oczekiwaniom można sprostać wyłącznie poprzez wprowadzenie na każdym etapie najnowocześniejszych rozwiązań.

Skomplikowane obiekty techniczne, jakimi są elektrownie, wymagają stosowania wyspecjalizowanych systemów — zarówno za względu na wysokie temperatury i ciśnienia panujące na terenie takich obiektów, jak i z uwagi na stosowane w nich rozbudowane zabezpieczenia.

Partner z wieloletnim doświadczeniem w branży

Firma Bosch Rexroth już od kilkudziesięciu lat stale poszerza swoją wiedzę w tej dziedzinie, co znajduje odzwierciedlenie w licznych innowacjach i certyfikatach wyróżniających ją na rynku.

Dzięki temu powstała bogata oferta obejmująca między innymi gotowe do podłączenia układy sterowania i bezpieczeństwa, świadczone na całym świecie usługi serwisowe i konserwacyjne oraz pomoc w projektowaniu systemów. Z oferty tej korzystają od wielu lat najwięksi operatorzy i wykonawcy elektrowni oraz producenci turbin, ponieważ w tak kluczowej branży jak energetyka pomoc doświadczonego partnera jest bezcenna.

Jakość — znak rozpoznawczy marki Rexroth

Kluczem do zwiększenia niezawodności elementów i systemów Rexroth oraz obniżenia ich kosztów obsługi jest ciągła kontrola jakości na etapie produkcji podzespołów i podsystemów.

Firma Bosch Rexroth wielokrotnie potwierdziła swoje zaangażowanie w tworzenie produktów i procesów, które spełniają najsurowsze normy jakości i wymagania formalne, a tym samym zapewniają trwałe zadowolenie klientów. Dowodem są uzyskane przez firmę certyfikaty zgodności z wieloma normami, takimi jak ISO 14001:2004, BS OHSAS 18001:2007 czy ISO 9001:2008.

Firma Bosch Rexroth oferuje wysokiej jakości elementy oraz zespoły do sterowania i regulacji turbin, takie jak:

 hydrauliczne elementy wykonawcze do obsługi zaworów gazu i pary,

 elektromechaniczne elementy wykonawcze EMA(G),

 kompletne zespoły złożone z elementów wykonawczych i zaworów,

 siłowniki hydrauliczne do sterowania położeniem,

 silniki hydrauliczne do obracarek,

oraz elementy i zespoły do systemów bezpieczeństwa takie jak:

 system bezpieczeństwa STSS (Self-Testing Safety System),

 bloki sterownicze szybkiego działania,

 bloki sterownicze do obracarek,

 zintegrowany system dostarczania oleju do układów chłodzenia, smarowania i hydrauliki wysokociśnieniowej,

 przełączalne filtry przewodowe (kluczowy element systemu dostarczania oleju).

Sterowanie i regulacja za pomocą zaworów i rozdzielaczy o działaniu ciągłym w celu zapewnienia niezawodnego działania turbin

Możliwość uruchamiania regulatorów zamontowanych w turbinie z poziomu urządzeń sterujących i regulujących ma zasadnicze znaczenie dla niezakłóconego i bezpiecznego działania aparatury. W związku z tym firma Bosch Rexroth oferuje szeroką gamę zaworów o działaniu ciągłym (z wbudowanymi układami elektronicznymi lub bez nich) do hydraulicznych urządzeń sterujących i regulujących.

W dynamicznych układach sterowania, które wymagają zapewnienia krótkiego czasu reakcji, do obsługi hydraulicznych elementów wykonawczych stosuje się serwozawory. Serwozawór z podwójnym sterowaniem wstępnym składa się z silnika momentowego oraz wzmacniacza hydraulicznego, który przekształca elektroniczne nastawy zaworu w hydrauliczny sygnał mocy w celu ustalenia położenia tłoka zaworu. W przypadku tego typu zaworów bardzo ważne jest utrzymanie dużej czystości oleju hydraulicznego.

Alternatywą dla serwozaworów są rozdzielacze regulacyjne, które są mniej wrażliwe na zanieczyszczenia, ponieważ do ich uruchamiania wykorzystuje się zamiast wzmacniaczy elektrohydraulicznych magnesy sterujące. Dynamika działania tego typu zaworów jest tylko nieznacznie mniejsza niż dynamika serwozaworów.

Rozdzielacze proporcjonalne mają konstrukcję zbliżoną do rozdzielaczy regulacyjnych, a ich dynamika jest wystarczająca dla mniej wymagających warunków. Mogą one również pełnić funkcję proporcjonalnych zaworów dławiących - na przykład w obracarkach wirnika turbiny.

Układy regulacyjne szybkiego działania - sterowanie zaworami gazu i pary z funkcją szybkiego zamykania lub otwierania

Układy regulacyjne szybkiego działania stosuje się w sytuacji, w której element wykonawczy pracujący w normalnym trybie (tj. pozostający w położeniu zamkniętym, otwartym lub regulacyjnym) musi po otrzymaniu sygnału natychmiast przejść w ustalone położenie bezpieczeństwa.

Na zaworze gazu lub pary montuje się siłownik sterujący, który zostaje wstępnie naprężony hydraulicznie i skontrowany sprężyną, a następnie przemieszczony w ustalone położenie robocze. Jeśli zachodzi potrzeba szybkiego zamknięcia lub otwarcia zaworu, ciecz z komory ciśnieniowej siłownika jest uwalniana do komory bezciśnieniowej za pośrednictwem zaworu nabojowego, a sprężyna mechanizmu zabezpieczającego w elemencie wykonawczym przesuwa tłok siłownika w wymagane położenie bezpieczeństwa (otwierające lub zamykające zawór gazu lub pary).

Sygnał uruchamiający szybkie zamknięcie lub otwarcie zaworu jest zwykle generowany na podstawie warunków pracy turbiny, czyli w sytuacji wymagającej podjęcia szybkich działań w celu zapewnienia bezpieczeństwa (na przykład poprzez dokonanie zrzutu mocy). Z tego powodu w większości przypadków stosuje się 2-drogowe nadmiarowe zawory nabojowe.

Oprócz struktury dwukanałowej (obwód bezpieczeństwa typu 1oo2) występują również inne struktury, które stosuje się w zależności od wymagań klienta oraz ustalonego poziomu nienaruszalności bezpieczeństwa (SIL) danego zaworu gazu lub pary: 1oo1, 1oo2, 1oo3, 2oo2, 2oo3 itd.

Na przykład w obwodzie bezpieczeństwa typu 2oo3 konieczne jest zamontowanie trzech elementów wykonawczych (takich jak zawory kierunkowe) wykonujących daną funkcję. Do bezpiecznego wykonania powyższej funkcji niezbędne są jednak tylko dwa elementy wykonawcze (2 z 3), w związku z czym niezadziałanie jednego elementu nie powoduje zakłóceń w działaniu.

Elementy wykonawcze firmy Bosch Rexroth mają określone parametry bezpieczeństwa odpowiadające poszczególnym poziomom nienaruszalności bezpieczeństwa wymaganym w przypadku funkcji szybkiego działania.

STSS - inteligentny układ sterowania zapewniający dużą niezawodność

Samotestujący system bezpieczeństwa (Self-Testing Safety System — STSS) umożliwia kontrolowanie niezawodności rzadko używanych zaworów bezpieczeństwa w turbinach gazowych i parowych oraz określanie stanu ich gotowości bez zakłócania bieżącej pracy obiektu. Rozwiązanie to może być stosowane także w zakładach, w których funkcjonują podzespoły pochodzące od różnych dostawców. System STSS umożliwia uruchamianie dowolnych elementów wykonawczych i przeprowadzanie prób systemów, a także pozwala zapobiec uszkodzeniom wynikającym z bezruchu poprzez regularną wymianę oleju.

W przypadku elementów hydrauliki siłowej, które pozostają przez większość czasu w stanie bezczynności, zachodzi niebezpieczeństwo utraty funkcji na skutek zmian chemicznych powodujących przekształcenie oleju w substancję lepką lub stałą bądź też na skutek nagromadzenia osadów powodującego zablokowanie suwaka zaworu przez cząstki stałe znajdujące się między tłokiem a korpusem.

Programowalny system bezpieczeństwa w ustalonych odstępach czasu wysyła do zaworów sterowania wstępnego elementów nabojowych naprzemienne sygnały sterujące. Następnie reakcja całego systemu jest rejestrowana i analizowana - badane są na przykład takie elementy, jak ruch suwaka zaworu nabojowego, ruch tłoczyska siłownika w ramach zakresu elastyczności czy współczynniki ciśnienia cieczy roboczej w zaworze gazu lub pary.

Próba taka pozwala ocenić gotowość operacyjną poszczególnych elementów wykonawczych bez zakłócania pracy całego obiektu, a jednocześnie powoduje ciągłą wymianę oleju w przewodach.

Hydrauliczne elementy wykonawcze

W przypadku turbin parowych cała moc cieplna jest regulowana za pomocą zaworów, natomiast w przypadku turbin gazowych regulacji podlega tylko ilość dostarczanego paliwa. Znajduje to odzwierciedlenie w wymiarach elementów wykonawczych, które są dostępne w różnych wersjach dostosowanych do potrzeb turbin parowych o mocy 25–1600 MW oraz turbin gazowych o mocy 25-375 MW (zależnie od potrzeb klienta).

Hydrauliczne elementy wykonawcze mają konstrukcję modułową, która umożliwia tworzenie różnych konfiguracji. Dzięki temu wymagane urządzenia wykonawcze można precyzyjnie dostosowywać do wymagań poprzez zastosowanie wybranych siłowników hydraulicznych, zespołów sprężyn, układów pomiarowych i zaworów. Ponadto wszystkie elementy sterujące można umieścić w korpusie siłownika, który pełni również rolę bloku sterowniczego. Bezpieczne działanie elementu wykonawczego zapewnia zespół sprężyn.

Wszystkie stosowane zawory hydrauliczne (z wyjątkiem zaworów o działaniu ciągłym) mają konstrukcję grzybkową, która gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa w przypadku konieczności wstrzymania pracy obiektu, a jednocześnie pozwala zdecydowanie ograniczyć przecieki oleju w całym systemie.

System posiada interfejs elektryczno-hydrauliczny do transmisji sygnałów i mocy, możliwe jest ustalanie położenia za pomocą regulowanego liniowego elementu wykonawczego oraz ograniczenie maksymalnej szybkości zamykania zaworów w trybie szybkiego działania. System ma wbudowane zabezpieczenie przeciwwstrząsowe. Możliwa jest taka konfiguracja systemu, która pozwala osiągnąć poziom bezpieczeństwa SIL3.

Elektromechaniczny element wykonawczy EMA(G) z przekładnią hydrostatyczną

Nowy elektromechaniczny element wykonawczy z przekładnią hydrostatyczną i funkcją szybkiego zamykania ze wspomaganiem sprężynowym to autonomiczne urządzenie umieszczone w niewielkiej obudowie, które nie wymaga stosowania dodatkowego modułu dostarczania oleju ani przewodów hydraulicznych. Duża łatwość obsługi pozwala znacznie obniżyć koszty rozruchu i utrzymania.

Kompaktowy elektromechaniczny element wykonawczy jest znakomitą alternatywą dla skomplikowanej instalacji z hydraulicznym urządzeniem wykonawczym (która obejmuje agregat hydrauliczny, blok sterowniczy, przewody hydrauliczne, kartę sterownika i kartę wzmacniacza sygnału, a także wymaga dostarczenia dużej ilości cieczy hydraulicznej).

Elektromechaniczny element wykonawczy jest oferowany w postaci skonfigurowanego fabrycznie systemu złożonego ze sprawdzonych podzespołów, w którym na zewnątrz wyprowadzono jedynie interfejsy elektryczne i mechaniczne. Rozwiązanie to upraszcza parametryzację, a starannie zaprojektowany układ sterowania pozwala ograniczyć do minimum koszty rozruchu. Urządzenie wykonawcze świetnie sprawdza się w elektrowniach z uwagi na dużą odporność na drgania, zdolność do generowania dużych sił przy ustalaniu położenia oraz duży skok. Wśród zalet należy również wymienić długi okres eksploatacji, wysoki poziom bezpieczeństwa (SIL 3) oraz minimalne zapotrzebowanie na konserwację, co przekłada się na dużą dostępność urządzenia.

Obracarka wirnika turbiny - zapobieganie odkształceniom termicznym i uszkodzeniom wynikającym z przestojów

W celu uniknięcia odkształceń termicznych, które mogą wystąpić po wyłączeniu turbiny, wirnik musi nadal obracać się z niewielką prędkością do czasu pełnego schłodzenia. Równie ważne jest także regularne obracanie wirnika podczas dłuższych przestojów, co pozwala zapobiec odkształceniom statycznym oraz monitorować płynność mechanicznego ruchu obrotowego. W tym celu stosuje się obracarki hydrauliczne, które pozwalają skutecznie zapobiec ewentualnym uszkodzeniom turbiny.

Bosch Rexroth oferuje wszystkie elementy systemowe niezbędne do spełnienia przez obracarkę hydrauliczną wymagań producenta turbiny, czyli silnik hydrauliczny, blok sterowniczy oraz siłownik hydrauliczny. Ponadto konstrukcję obracarki można dostosować do mocy turbiny — dostępne są wersje podłączane bezpośrednio oraz za pośrednictwem przekładni.

Do wyboru jest wiele sprawdzonych modeli silników hydraulicznych o konstrukcji tłokowej osiowej lub tłokowej promieniowej. Kolejnym elementem jest siłownik hydrauliczny — w tym przypadku zaleca się zastosowanie siłownika o konstrukcji okrągłej, który spełni surowe wymogi związane z obsługą maszyn przemysłowych. Ostatnim elementem jest blok sterowniczy, który służy do sterowania silnikiem hydraulicznym i siłownikiem hydraulicznym — zastosowaną w nim konfigurację zaworów dostosowuje się przede wszystkim do zakresu funkcji silnika hydraulicznego.

Indywidualne systemy dostarczania oleju -energia hydrauliczna, chłodzenie i smarowanie

W przypadku turbin spotyka się dwie kategorie urządzeń hydraulicznych: układy chłodzenia i smarowania, które charakteryzują się niskim ciśnieniem i dużym przepływem, oraz układy ciśnieniowe służące do przenoszenia energii hydraulicznej, które charakteryzują się średnim lub wysokim ciśnieniem pracy przy stosunkowo niewielkim przepływie. Firma Bosch Rexroth jest kompetentnym partnerem potrafiącym zaprojektować oba układy - w ofercie firmy są zarówno oddzielne urządzenia do dostarczania oleju, jak i zintegrowane systemy zasilające oba rodzaje układów z jednego zbiornika.

Urządzenia do dostarczania oleju do układów chłodzenia i smarowania

Zarówno łożyska hydrodynamiczne wału turbiny, jak i przekładnia łącząca turbinę z generatorem wymagają smarowania i chłodzenia. Wyjątkiem jest jedynie system lewarowania, który z uwagi na wymagania dotyczące ciśnienia współpracuje z wysokociśnieniowym układem olejowym (chociaż do jego obsługi używany jest olej smarowy).

Wśród najważniejszych parametrów układu dostarczania oleju chłodzącego i smarowego należy wymienić wielkość przepływu, temperaturę oraz poziom zanieczyszczeń i starzenia się oleju w turbinie (który ma decydujące znaczenie dla długości okresu eksploatacji turbin).

Usługi firmy Bosch Rexroth

Kompleksowa oferta usług pozwala uprościć konserwację i naprawę oferowanych elementów i systemów wykorzystywanych w procesie produkcyjnym oraz obniżyć związane z tym koszty. Firma Bosch Rexroth gwarantuje szybki dostęp do wykwalifikowanych techników, którzy dysponują obszerną wiedzą na temat wszystkich technologii napędów i sterowania pozwalającą skutecznie rozwiązywać problemy i usuwać ich przyczyny. Oprócz tego zapewnia szybkie wykonywanie czynności diagnostycznych i terminową dostawę części zamiennych, a także oferuje ustandaryzowane procesy i procedury testowe pozwalające zminimalizować koszty. Wszystkie powyższe prace są wykonywane przez znakomicie wykwalifikowanych pracowników w ramach sieci serwisowej obejmującej ponad 80 krajów.

Firma Bosch Rexroth oferuje również usługi serwisowania prewencyjnego (obejmujące na przykład sprawdzanie stanu urządzeń i analizę czystości oleju), które pozwalają utrzymać wysoką sprawność systemów hydraulicznych przez cały cykl eksploatacji. Ponadto oferta firmy obejmuje modernizowanie systemów zgodnie z aktualnym stanem techniki, analizowanie korzyści wynikających z modernizacji i instalacji dodatkowego wyposażenia oraz praktyczne wdrażanie nowych rozwiązań we współpracy z klientem. Wszystkie powyższe elementy pozwalają zwiększyć wydajność pracy i sprawność energetyczną oraz wdrożyć ściśle określone normy bezpieczeństwa, co przekłada się na znaczne obniżenie całkowitych kosztów eksploatacji. Bosch Rexroth oferuje kompleksowy pakiet usług, które klient może dowolnie konfigurować w zależności od indywidualnych potrzeb.

Szczegółowe informacje można uzyskać w serwisie www.boschrexroth.pl/serwis.

Bosch Rexroth Sp. z o.o. jest wiodącym specjalistą w zakresie napędów i sterowań. Pod marką Rexroth firma oferuje ponad 500.000 klientom kompleksowe rozwiązania obejmujące napędy, sterowania i regulacje. Bosch Rexroth jest partnerem w aplikacjach do maszyn samojezdnych i przemysłowych oraz urządzeń wykorzystujących odnawialne źródła energii. Bosch Rexroth jako The Drive & Control Company opracowuje, produkuje i sprzedaje swoje komponenty i systemy w ponad 80 krajach. Przedsiębiorstwo należące do Grupy Bosch zatrudniające 36 700 pracowników osiągnęło w roku 2013 przychody w wysokości około 5,7 mld euro.

Więcej informacji na stronie: www.boschrexroth.pl oraz https://www.facebook.com/BoschRexrothPolska

Grupa Bosch jest wiodącym w świecie dostawcą technologii i usług. Według wstępnych danych, w roku 2013 około 281 000 pracowników Boscha wygenerowało obrót w wysokości 46,1 mld euro (uwaga: w związku ze zmianami przepisów prawnych dotyczących konsolidacji, dane za rok 2013 mogą być tylko w pewnym stopniu porównywane z danymi za rok 2012). Firma prowadzi działalność w czterech sektorach: Techniki Motoryzacyjnej, Techniki Przemysłowej, Dóbr Użytkowych oraz Energetyki i Technicznego Wyposażenia Budynków.

Grupę Bosch reprezentuje spółka Robert Bosch GmbH oraz przeszło 360 spółek zależnych i regionalnych w ok. 50 krajach świata. Z uwzględnieniem dystrybutorów i partnerów serwisowych, Bosch jest obecny w ok. 150 krajach na świecie. Rozwój, produkcja oraz sieć sprzedaży na całym świecie stanowi podstawę dalszego wzrostu przedsiębiorstwa. W roku 2013 Bosch zgłosił ponad 5 000 patentów na całym świecie. Produkty i usługi Bosch poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”.

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w którym udział firmy Bosch wynosi 50 proc.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl

poprawiają jakość życia ludzi, oferując im innowacyjne i praktyczne, a jednocześnie fascynujące rozwiązania, dzięki którym na całym świecie technologia jest „bliżej nas”.

W Polsce Grupa Bosch jest reprezentowana przez 3 spółki: Robert Bosch Sp. z o.o., Bosch Rexroth Sp. z o.o. oraz Bosch-Siemens Sprzęt Gospodarstwa Domowego, w którym udział firmy Bosch wynosi 50 proc.

Więcej informacji: www.bosch.pl, www.bosch-prasa.pl

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Zobacz także :

Reklama

Polecane książki

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Elementy, urządzenia i układy automatyki

portal automatyki

Jerzy Kostro Publikacja jest przeznaczona dla uczniów technikum elektronicznego, sp...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.