Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy SCADA iFIX
 Niezawodne oprogramowanie do wizualizacji i sterowania pr...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

energetyka Szwedzka agencja ds. energii Energimyndigheten w raporcie dotyczącym silników elektrycznych podkreśliła korzyści z oszczędności energii możliwych do uzyskania dzięki używaniu napędów i silników Emerson. Agencja zleciła badanie, aby ocenić deklaracje producentów silników elektrycznych o różnych klasach sprawności, pracujących z wieloma napędami o zmiennych prędkościach.

 

 

W badaniu wykazano, że jest możliwe oszczędzenie około 5700 kWh rocznie po zastosowaniu jednego 15 kilowatowego silnika elektrycznego Dyneo® firmy Emerson, co odpowiada rocznemu zużyciu energii elektrycznej w czteroosobowym gospodarstwie domowym.
Niezależne badania, pierwsze tego rodzaju w Szwecji, przeprowadzono zgodnie ze zmienionym prawodawstwem UE dotyczącym klas sprawności silników elektrycznych w przemyśle. Od stycznia 2015 roku wszystkie nowe silniki elektryczne o mocy od 7,5 kW do 375 kW, podlegające dyrektywie Ecodesign, muszą spełniać minimalne wymagania sprawności UE klasy IE2 przy zasilaniu przez falownik oraz IE3 przy bezpośrednim zasilaniu sieciowym.

 

W kolejnym kroku agencja Energimyndigheten przeanalizowała sprawność silnika w połączeniu z czterema napędami o zmiennej prędkości, które dostosowywały parametry wyjściowe do potrzeb, przez regulację prędkości silnika elektrycznego.

 

Zakładając, że jedna klasa sprawności to zmniejszenie strat między pomiarami o 20 procent, wyniki wykazały, że silniki Dyneo® poprawiają sprawność o równoważnik jednej, całej klasy w porównaniu z produktami konkurencji oraz przewyższają silniki indukcyjne IE3 z przykładu pomp o niemal trzy klasy.

 

W zastosowaniach ze sprężarką można byłoby zaobserwować jeszcze większe różnice, ponieważ Dyneo® utrzymuje swoją niezrównaną sprawność w całym zakresie prędkości i obciążeń.

 

Silnik Dyneo® LSRPM firmy Emerson w technologii hybrydowej z magnesem stałym HPM (Hybrid Permanent Magnet) był badany z napędem Unidrive M600 firmy Emerson oraz z modelem jednego z jej konkurentów. Zoptymalizowany pakiet silnika i napędu Emerson wyraźnie wykazał się lepszą sprawnością, ponieważ napęd i silnik zaprojektowano specjalnie do wspólnej pracy.

 

W pierwszym przykładzie założono, że elektryczny silnik jest zasilany przez napęd i używany do napędzania pompy. Silnik elektryczny z pompą zamontowano w układzie, w którym jest stałe ciśnienie, lecz przepływ pompy zmienia się w zakresie od bezczynności po obciążenie szczytowe. Wyniki wykazały, że w takich warunkach rozwiązanie może pozwolić na oszczędności do sześciu procent kosztów energii elektrycznej rocznie dzięki silnikowi z magnesem stałym Leroy-Somer Dyneo® firmy Emerson Industrial Automation.

 

Szacuje się, że układy z silnikami elektrycznymi są odpowiedzialne za pobór około 65–70% całkowitej energii elektrycznej zużywanej w przemyśle i prawie 40% całkowitego światowego zużycia elektryczności. Często pracują przez całą dobę, przez cały rok i służą do napędu wentylatorów, pomp, sprężarek, a także wind, ruchomych schodów oraz dużych modułów klimatyzacyjnych i chłodziarek.

 

Szacuje się, że do roku 2020 wydajniejsze silniki elektryczne mogłyby zaoszczędzić około 135 terawatogodzin (TWh) energii elektrycznej rocznie w samej Unii Europejskiej — to więcej niż całkowite roczne zużycie energii elektrycznej Szwecji.

 

„Z radością przyjmujemy wyniki badań, które potwierdzają, jak napędy i silniki Emerson nabywane w zestawie oferują nie tylko sprawdzoną niezawodność, lecz także najlepszą na rynku stopę zwrotu i koszt cyklu życia” — powiedział Eric Coupart z firmy Leroy-Somer.

 

Szwedzka agencja ds. energii, która działa od roku 1998, jest krajowym organem zajmującym się problematyką polityki energetycznej. Jej celem jest osiągnięcie zrównoważonego systemu energetycznego w Szwecji poprzez wspieranie energii odnawialnej, stosowanie ulepszonych technologii, działania na rzecz klimatu i inteligentniejsze wykorzystanie energii.

 

Szczegółowe wyniki, w tym dane i dalszą analizę, można znaleźć tutaj (w j. szwedzkim): http://www.energimyndigheten.se/Hushall/Testerresultat/Testresultat/Elmotorer-15-kW-/

 

 

------------------

EMERSON INDUSTRIAL AUTOMATION
Sp Zo.o ul. Baltycka 6
61014 POZNAN
KLOS Monika
Phone : (+48) 61 87 43 713
Fax : (+48) 61 87 74 22
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

 

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Sterowniki SIMATIC S7-1200 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Monografia w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika S...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.