Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy SCADA iFIX
 Niezawodne oprogramowanie do wizualizacji i sterowania pr...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

eplan
EPLAN Preplanning skupia się na inżynierii podstawowej, czyli tzw. fazie "upstream" przed klasycznym procesem inżynieryjnym. Dane projektu wstępnego mogą być przeniesione do Platformy EPLAN na wczesnym etapie procesu pozwalając na płynne przechodzenie między poszczególnymi fazami projektowania. Następnie mogą być tam rozszerzane, zarządzane i przetwarzane.

 

 

Planowanie wstępne w EPLAN pozwala użytkownikom definiować strukturę automatyki maszyny lub instalacji począwszy od najwcześniejszych faz projektu: na przykład zaimportować wstępną listę napędów z inżynierii mechanicznej, zawierającą jedynie podstawowe informacje o ich planowanym zastosowaniu w systemie transportowym. Korzystając z planowania wstępnego, użytkownicy mogą zdefiniować centralną strukturę automatyki maszyny/instalacji i rozmieścić w niej napędy. Podczas inżynierii podstawowej, inżynierowie branży technologicznej przekazują informacje dotyczące sensorów i elementów wykonawczych do fazy inżynierii szczegółowej, gdzie można na ich bazie tworzyć lub generować schematy.

Gromadzenie, ocena i zarządzanie danymi specyfikacji

Typowe procedury procesów automatyzacji są również wspierane, np. w obrocie instrumentów pomiarowych i urządzeń wykonawczych. Jak dotąd, najczęściej wykorzystywane do projektowania narzędzia nie zostały wystarczająco zintegrowane z procesem inżynieryjnym. Jednym z przykładów może tu być Excel. Planowanie wstępne w EPLAN pozwala zbierać, rejestrować i zarządzać wytycznymi i wymogami wstępnymi w oparciu o szablony, prowadząc do uzyskania szczegółowych danych specyfikacyjnych finalnych rozwiązań. Dodatkową zaletą jest to, że przy osadzaniu urządzeń w planowanej wstępnie strukturze dziedziczą one informacje z nadrzędnych maszyn i instalacji. Jeśli np. w zakładzie obróbki metali temperatura otoczenia musi być regulowana w określonym obszarze reprezentowanym w strukturze aktualizacja warunków środowiskowych jest automatycznie przypisywana do wszystkich specyfikacji urządzeń znajdujących się wewnątrz tego obszaru. Zmiany oznaczeń w obszarach maszyn i instalacji są również automatycznie dziedziczone przez komponenty z warstw niższych. Ponieważ dane projektowe zostały zebrane w sposób zintegrowany, ważne i szczegółowe oszacowania - takie jak niezbędne specyfikacje dla producentów sprzętu - mogą być wygenerowane pojedynczym kliknięciem. Bazując na takiej dokumentacji, w dalszym procesie inżynieryjnym może być wybrana odpowiednia technologia, która zostanie zapisana w projekcie jako zdefiniowany komponent wraz z uzupełniającymi danymi sprzętowymi.

Jednolita nomenklatura upraszcza szablony

Ze względu na rozbudowane możliwości konfiguracyjne, planowanie wstępne w EPLAN pozwala użytkownikom dostosować środowisko pracy do własnych potrzeb. Tak zwane definicje segmentu pełnią funkcję identyfikatorów dla indywidualnych poziomów strukturalnych. Niezależnie od tego czy poziomy strukturalne dotyczą linii produkcyjnych, sekcji systemu transportowego czy obszarów technologicznych, odpowiednia nomenklatura jest systematycznie zapisywana w szablonach ułatwiając operowanie tymi obiektami strukturalnymi. Ta sama zasada dotyczy planowania obiektów - aż do ich właściwości. Podczas importu listy silników z inżynierii mechanicznej, następuje mapowanie 1:1 dostarczonych właściwości i informacji na typy urządzeń. W dziedzinie technologicznej planowanie wstępne w EPLAN pozwala tworzyć rożne rodzaje punktów pomiarowych, które mogą być z łatwością dodawane metodą drag&drop do struktur maszyn i instalacji. Użytkownik decyduje czy konkretna właściwość powinna być wprowadzona jako wartość referencyjna czy właściwy punkt pomiarowy. Właściwości referencyjne mogą być szybko zmienione w całym projekcie za pomocą scentralizowanego zarządzania szablonami. Taka metoda pracy stanowi zaletę zwłaszcza we wstępnych fazach projektu, gdy fundamentalne właściwości pomiaru mogą się różnić ze względu na zmieniające się potrzeby klientów. Pozwala to na określenie liczby urządzeń pracujących w terenie wraz z niezbędnymi komponentami automatyki oraz na wstępne oszacowanie kosztów.


----------------------------------------
EPLAN Software & Service opracowuje rozwiązania inżynieryjne, które przyspieszają procesy tworzenia produktów. Interdyscyplinarne systemy eksperckie zapewniają maksymalną produktywność i integrację danych. Firma opracowuje dopasowane do potrzeb klientów koncepcje PDM (product data management) i PLM (product lifecycle management) oraz zapewnia kompleksowe usługi, takie jak: doradztwo, szkolenia i indywidualizację rozwiązań. Czynniki, które przesądziły o sukcesie firmy to innowacyjna strategia rozwoju, praktyczne podejście do inżynierii oraz obecność na międzynarodowym rynku. EPLAN jest częścią Rittal International, a tym samym Friedhelm LohGroup zatrudniającej ponad 11 500 pracowników na całym świecie, która wygenerowała w 2011 r. przychody w wysokości 2,2 mld euro. EPLAN jest synonimem ciągłości i bezpieczeństwa inwestycji. Obecność firmy w 50 krajach zapewnia wsparcie dla 45 000 klientów i 110 000 instalacji na świecie. Skuteczna inżynieria - to korporacyjne motto podkreślające wagę optymalnego doboru skutecznych procesów inżynieryjnych wspierających firmy w dążeniu do sukcesu.

www.eplan.pl

AB-MICRO Sp. z o.o.
ul. Grabowa 2
40-172 Katowice
Hangiel-Kozieł Dagmara
Phone : +48-32 721 60 03
Fax : +48-32 721 60 01
Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Polecane książki

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Automatyka Podstawy teorii

portal automatyki

Andrzej Dębowski Automatyka jest to dyscyplina naukowa dotycząca technicznych aspektów wykorzystania m...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.