Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy SCADA iFIX
 Niezawodne oprogramowanie do wizualizacji i sterowania pr...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

eplanW jaki sposób producent złożonych szaf sterowniczych może osiągnąć przewagę nad konkurencją? Automatyzując swoje procesy!

 

Firma Bilfinger GreyLogix z siedzibą we Flensburgu w Niemczech pracuje obecnie na systemie EEC One dostarczanym przez EPLAN, w wyniku czego jest w stanie skrócić o połowę czas potrzebny do opracowania schematu.

 

 

GreyLogix, zatrudniający 650 pracowników jest jednym z największych ekspertów w projektowaniu rozwiązań technologicznych dla automatyki, posiadającym 15-letnie doświadczenie w tym zakresie. Firma specjalizuje się w realizacji dużych projektów technologicznych dla automatyki, wymagających doświadczenia inżynierskiego i specjalistycznej wiedzy z tej dziedziny przemysłu. Jej zespoły projektowe są zorganizowane w specjalistyczne jednostki organizacyjne skupiające się na poszczególnych segmentach rynkowych, w tym naftowym, gazowym, spożywczym oraz chemiczno-farmaceutycznym.


„Nie realizujemy żadnych standardowych projektów, więc nie mamy skąd czerpać wzorców.”, mówi Thomas Besser, Team Leader z CAE Centre of Excellence. „Nasza wiedza i doświadczenie są więc tym bardziej ważne.” Odnosi się to do oprogramowania systemu, które pochłania większość pracy, ale również do projektu elektrycznego i inżynierii szaf sterowniczych. Działalność GreyLogix zawsze opierała się na wysokim stopniu automatyzacji: „Od początku zdawaliśmy sobie sprawę z tego, że musimy reprezentować wysoki poziom w zakresie projektowania i zarządzania procesami. Pragniemy zaoferować klientom dodatkową korzyść: wiedzę i doświadczenie. Nieustannie nad tym pracujemy.


EPLAN Engineering Configuration One (EEC One) to najnowsze narzędzie wykorzystywane przez firmę GreyLogix do inżynierii elektrycznej. Umożliwia automatyczną generację schematów, bazując na interfejsie do Excela. Wymaga to specyficznego podejścia: inżynier najpierw wprowadza do tabeli podstawowe parametry, na przykład wartości napięć. Następnie wybiera komponenty z indywidualnie skonfigurowanej listy, np. „silnik 75 kW” i po naciśnięciu przycisku „Generuj” otrzymuje diagram okablowania.


Praca wstępna opłaca się

Otrzymany schemat elektryczny wciąż jeszcze wymaga indywidualnych korekt, ale stanowi dobrą bazę do dalszych prac i oszczędza mnóstwo czasu. Thomas Besser wyjaśnia: „Możesz wygenerować od 50% do 60% projektu za pomocą tego zautomatyzowanego procesu projektowania. Inżynierowie mogą dzięki temu w zaoszczędzonym czasie zająć się innymi zadaniami.” Elementy i struktura muszą być z góry określone, ale wysiłek ten się opłaca i dlatego też GreyLogix stopniowo przechodzi na EEC One we wszystkich swoich jednostkach organizacyjnych. Inżynierowie mogą skorzystać z systemu, gdy widzą płynące z tego korzyści. „Nie musisz wykonywać wszystkiego w EEC One.”, mówi Besser. „Inżynierowie mogą równie dobrze definiować wszystkie identyfikatory elementów w EPLAN Electric P8 - wybór należy do nich.” Zalety, które GreyLogix dostrzega w zautomatyzowanej inżynierii elektrycznej są na tyle istotne, że firma rozważa obecnie przedstawienie podobnej koncepcji w odniesieniu do tworzenia oprogramowania. Jak mówi Besser: „Chcielibyśmy zaoszczędzić w ten sposób dodatkowe 10-15% godzin poświęcanych na to bardzo czasochłonne zadanie.”

Do produkcji szaf sterujących firma GreyLogix nie musi posiadać magazynu. Poszczególne elementy są montowane w oparciu o system Kanban. W trakcie procesu produkcyjnego każdy panel szafy sterującej jest układany na specjalnie skonstruowanym wózku, zwiększającym wygodę montażu. Na dużej tablicy planowania umieszczonej przed wejściem na halę wyświetlane są bieżące cykle technologiczne, w trakcie których tworzona jest struktura szafy oraz planowane jest obsadzenie stacji roboczych. Automatyzacja jest tu bardzo zaawansowana: obróbka arkuszy stali jest wykonywana bezpośrednio przez system CAE - EPLAN Pro Panel - na centrum obróbki maszynowej Perforex dostarczonym przez firmę Kiesling.


Projekt montażowy szaf sterowniczych z wykorzystaniem EPLAN Pro Panel jest prowadzony przez ekspertów zajmujących się wyłącznie tym zadaniem. „Trzech moich kolegów od początku zajmowało się produkcją.”, mówi Besser. „Mają w tym zakresie dużą wiedzę. Teraz są również odpowiedzialni za inicjowanie zamówień i drukowanie schematów okablowania.” Zarówno klientom, jak i pracownikom działu sprzedaży podobają się wizualizacje 3D generowane za pomocą EPLAN Pro Panel. Firma GreyLogix spełnia życzenia swoich klientów z zakresie wyboru narzędzia inżynieryjnego: „Korzystamy z 9 różnych programów ECAD, ale gdy samodzielnie decydujemy o programie, wybieramy EPLAN. Projekt montażowy jest zawsze wykonywany w EPLAN.”


-------------------

Źródło ilustracji: Bilfinger GreyLogix

EPLAN Software & Service opracowuje rozwiązania inżynieryjne, które przyspieszają procesy tworzenia produktów. Interdyscyplinarne systemy eksperckie zapewniają maksymalną produktywność i integrację danych. Firma opracowuje dopasowane do potrzeb klientów koncepcje PDM (product data management) i PLM (product lifecycle management) oraz zapewnia kompleksowe usługi, takie jak: doradztwo, szkolenia i indywidualizację rozwiązań. Czynniki, które przesądziły o sukcesie firmy to innowacyjna strategia rozwoju, praktyczne podejście do inżynierii oraz obecność na międzynarodowym rynku. EPLAN jest częścią Rittal International, a tym samym Friedhelm LohGroup zatrudniającej ponad 11 500 pracowników na całym świecie, która wygenerowała w 2011 r. przychody w wysokości 2,2 mld euro. EPLAN jest synonimem ciągłości i bezpieczeństwa inwestycji. Obecność firmy w 50 krajach zapewnia wsparcie dla 45 000 klientów i 110 000 instalacji na świecie. Skuteczna inżynieria - to korporacyjne motto podkreślające wagę optymalnego doboru skutecznych procesów inżynieryjnych wspierających firmy w dążeniu do sukcesu.

www.eplan.pl

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Polecane książki

Układy wykorzystujące sterowniki PLC. Projektowanie algorytmów sterowania

portal automatyki

Bogdan Broel-Plater Do automatyzacji procesów przemysłowych powszechnie stosowane są st...

Programowalne moduły Ethernetowe w przykładach

portal automatyki

Marcin Chruściel Książka jest kompendium poświęconym nowoczesnym, programowalnym i konfigurowalnym interfejsom s...

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Inteligentny dom i inne systemy sterowania w 100 przykładach

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Książka w sposób metodyczny i przyjazny opisuje zastosowanie sterownika L...

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.