Reklama

Artykuły Techniczne

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Od automatyki do inteligentnego domu

portal automatyki

Rozwój technologii sprawia, że to, co jeszcze do niedawna wydawało nam się nieosiągalne, funkcjonuje już ...

Dodane Produkty:

Proficy Plant Applications
 Proficy Plant Applications to system MES, umożliwiający m...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Historian
 Proficy Historian jest przemysłowym systemem archiwizacji...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy Webspace
 Proficy Webspace jest prostym w użyciu, w pełni funkcjona...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Dream Report dla Proficy
 Profesjonalne i przyjazne dla użytkownika narzędzie do ra...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Proficy SCADA iFIX
 Niezawodne oprogramowanie do wizualizacji i sterowania pr...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation

czujniki anybusSzwedzka firma Processcomponent znalazła sposób na szybkie podłączenie czujników M-Bus do systemu monitorowania energii OptoEMU. Wykorzystując bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus-TCP jest w stanie dostarczyć właścicielom budynków w czasie rzeczywistym dane do celów monitorowania, rejestracji i fakturowania.

 

 

Nowoczesny budynek to nie tylko beton, drewno i stal, ale również skomplikowana sieć cyfrowa łącząca systemy chłodzenia, grzania, instalację wodociągową, instalację elektryczną itp. Typowym problemem właścicieli budynków i integratorów systemów jest to, że nie wszystkie maszyny i systemy mogą się wzajemnie komunikować między sobą.

Jednym z przykładów są czujniki ciepła, przepływu, temperatury, energii elektrycznej itp. Czujniki i mierniki często wykorzystują szynę M-Bus nie obsługiwaną przez centralne kontrolery systemu pracujące w sieciach, takich jak Modbus-TCP.

Dokładnie ten problem napotkał szwedzki integrator systemów, Processcomponent AB podczas instalacji systemu monitorowania w jednym z apartamentowców w Gothenburgu. System ten zbiera dane z 72 apartamentów, sklepu spożywczego i centralnego systemu HVAC. W całym budynku są zainstalowane czujniki temperatury, energii elektrycznej i przepływu. Problemem było to, że wspomniane czujniki komunikowały się za pośrednictwem szyny M-Bus, a system monitorowania energii — OptoEMU produkcji Opto22 — korzystał z protokołu Modbus-TCP.

Aby rozwiązać problem komunikacyjny, firma Processcomponent zdecydowała się zastosować bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus produkowaną przez HMS Industrial Networks. Bramka ta dekoduje telegramy M-Bus i mapuje je bezpośrednio w rejestrach Modbus. Dzięki temu sygnały z czujników stają się zrozumiałe dla OptoEMU, umożliwiając bezpośrednią prezentację danych pomiarowych.

Łatwy i szybki dostęp do danych M-Bus
“Jeśli chodzi o bramkę Anybus M-Bus, podoba mi się zwłaszcza jej łatwa obsługa i szybka instalacja,” powiedział Jonas Karlsson, menadżer sprzedaży w Processcomponent. “Wszystkie czujniki M-Bus są automatycznie wykrywane przez bramkę bez potrzeby wykonywania jakiejkolwiek konfiguracji. Daje to ogromną oszczędność czasu, jako że nie jest wymagana indywidualna konfiguracja poszczególnych mierników — wszystko jest tu identyfikowane automatycznie wraz z nazwą, numerem seryjnym i bieżącymi parametrami. Nie trzeba być nawet w miejscu instalacji o ile dostępny jest w danym momencie pracownik mogący fizycznie podłączyć czujnik do bramki. Skonfigurowanie pojedynczego miernika M-Bus zajmowało wcześniej nawet kilka godzin. Dzięki bramce Anybus obecnie realizujemy to w 10 minut!”

Jak to działa
“Sam proces jest bardzo prosty,” kontynuuje Jonas Karlsson. “Użytkownik inicjuje wyszukiwanie dostępnych czujników M-Bus podłączonych do bramki w wyniku czego otrzymuje dane z nich wprowadzone do rejestrów Modbus. Dane te są interpretowane przez system OptoEMU, dostarczający wyniki pomiaru w czasie rzeczywistym.”

Konfiguracja bramki jest przeprowadzana za pomocą narzędzia sieciowego. Nie wymaga programowania – dane z mierników automatycznie pojawiają się w OptoEMU w postaci rejestrów Modbus, które są następnie interpretowane i przetwarzane.

OptoEMU — system monitorowania energii

Firma Processcomponent zainstalowała z powodzeniem OptoEMU – system monitorowania energii (EMU) zbierający dane z budynków, paneli elektrycznych oraz z poszczególnych urządzeń, takich jak agregaty chłodnicze i kompresory. OptoEMU dostarcza użytkownikom dane do wglądu online, które mogą być przetwarzane przez aplikację biznesową np. do celów fakturowania. Użytkownicy są również informowani o alarmach generowanych po osiągnięciu określonych poziomów progowych.

Wyniki
Budynek w Gothenburgu jest teraz wyposażony w bramki dostępowe Anybus współpracujące z dwoma systemami OptoEMU-DR2: jednym obsługującym 72 apartamenty i drugim obsługującym sklep spożywczy. Wyniki pomiarów mogą być rejestrowane w pliku Excel, który może być pobierany przez FTP. Mogą być też wysyłane bezpośrednio do bazy danych SQL lub systemów HMI/SCADA za pośrednictwem serwera OPC.

Ponieważ właściciele budynków zyskują teraz dostęp w czasie rzeczywistym do danych z poszczególnych apartamentów, mogą otrzymywać alarmy po osiągnięciu określonych poziomów progowych. Dostęp do danych z mierników umożliwia również szybkie i zautomatyzowane wystawienia faktur dla właścicieli apartamentów.

“Bramki Anybus z pewnością ułatwiły życie nam i naszym klientom” podsumowuje Jonas Karlsson z Processcomponent. “Dzięki możliwości łatwego i szybkiego wprowadzenia danych z M-Bus do systemu OptoEMU, zapewniamy szybsze działanie systemu monitorowania, co oznacza zalety zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów.”

 

-------------------------

HMS Industrial Networks jest czołowym dostawcą produktów dla systemów komunikacji przemysłowej, w tym zdalnego zarządzania. Firma rozwija i produkuje rozwiązania zapewniające łączność urządzeń i systemów automatyki z sieciami przemysłowymi. Są one oferowane pod markami Netbiter, Anybus i IXXAT.

Projektowanie i produkcja odbywają się w siedzibie firmy w Halmstad w Szwecji i w Weingarten w Niemczech. Lokalne biura sprzedaży i wsparcia technicznego znajdują się w Chinach, Danii, Francji, Niemczech, Indiach, we Włoszech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. HMS zatrudnia ponad 350 osób i odnotował sprzedaż w wysokości 57 mln euro w 2013 roku. Firma jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie.

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Polecane książki

Sieć Profibus DP w praktyce przemysłowej. Przykłady zastosowań

portal automatyki

Włodzimierz Solnik, Zbigniew Zajda Książka jest praktycznym przewodnikiem po aplikacjach interfejsu s...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Miernictwo elektryczne i elektroniczne

portal automatyki

Parchański Józef Podręcznik zawiera materiał nauczania przedmiotu - miernictwo elektryczne i elektroniczne, n...

Silniki elektryczne w praktyce elektronika

portal automatyki

Autor: Przepiórkowski Jacek Książka jest poradnikiem-przewodnikiem po nowoczesnych silnikach elektrycznych małej m...

Programowanie sterowników PLC zgodnie z normą IEC61131-3 w praktyce

portal automatyki

Kacprzak Sławomir Założeniem twórców normy IEC 61131-3 było ujednolicenie i normalizacja s...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.