Reklama

Artykuły Techniczne

Korzyści z instalacji automatyki budynkowej, oszczędności to nie wszystko

portal automatyki

Dom, budynek ma spełniać nie tylko funkcję mieszkaniową czy usługowa, dlatego projektowanie budynków nie ogranicza si...

Dlaczego warto zainwestować w dobrą automatykę do bram?

portal automatyki

Automatyka do bram garażowych jest rozwiązaniem stosowanych w coraz większej ilości posesji. Poniżej opiszemy cechy ...

Dodane Produkty:

Przetwornik wibracji 4..20 mA IP68
 Przetworniki wibracji z wyjściem pętli prądowej 4-20 mA d...
Producent: METRA MMF
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
System do zarządzania produkcją Kanban RFID
System Kanban RFID to innowacyjne rozwiązanie służące do ...
Producent: PWSK
Dystrybutor: PWSK
Proficy HMI/SCADA iFIX 2022 PL
 Kolejna wersja systemu Proficy HMI/SCADA iFIX miała premi...
Producent: GE Digital
Dystrybutor: VIX Automation
Ręczny wibrometr do pomiaru drgań łożysk
Ręczne mierniki do oceny i analizy stanu łożysk w maszyna...
Dystrybutor: BT-AUTOMATYKA
Poziomowskaz magnetyczny AQUARIUS OVERTANK montaż ...
 Poziomowskaz magnetyczny montowany od góry (overtank) poz...
Producent: Kerto-Automation
Dystrybutor: Kerto-Automation

czujniki anybusSzwedzka firma Processcomponent znalazła sposób na szybkie podłączenie czujników M-Bus do systemu monitorowania energii OptoEMU. Wykorzystując bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus-TCP jest w stanie dostarczyć właścicielom budynków w czasie rzeczywistym dane do celów monitorowania, rejestracji i fakturowania.

 

 

Nowoczesny budynek to nie tylko beton, drewno i stal, ale również skomplikowana sieć cyfrowa łącząca systemy chłodzenia, grzania, instalację wodociągową, instalację elektryczną itp. Typowym problemem właścicieli budynków i integratorów systemów jest to, że nie wszystkie maszyny i systemy mogą się wzajemnie komunikować między sobą.

Jednym z przykładów są czujniki ciepła, przepływu, temperatury, energii elektrycznej itp. Czujniki i mierniki często wykorzystują szynę M-Bus nie obsługiwaną przez centralne kontrolery systemu pracujące w sieciach, takich jak Modbus-TCP.

Dokładnie ten problem napotkał szwedzki integrator systemów, Processcomponent AB podczas instalacji systemu monitorowania w jednym z apartamentowców w Gothenburgu. System ten zbiera dane z 72 apartamentów, sklepu spożywczego i centralnego systemu HVAC. W całym budynku są zainstalowane czujniki temperatury, energii elektrycznej i przepływu. Problemem było to, że wspomniane czujniki komunikowały się za pośrednictwem szyny M-Bus, a system monitorowania energii — OptoEMU produkcji Opto22 — korzystał z protokołu Modbus-TCP.

Aby rozwiązać problem komunikacyjny, firma Processcomponent zdecydowała się zastosować bramkę dostępową Anybus M-Bus to Modbus produkowaną przez HMS Industrial Networks. Bramka ta dekoduje telegramy M-Bus i mapuje je bezpośrednio w rejestrach Modbus. Dzięki temu sygnały z czujników stają się zrozumiałe dla OptoEMU, umożliwiając bezpośrednią prezentację danych pomiarowych.

Łatwy i szybki dostęp do danych M-Bus
“Jeśli chodzi o bramkę Anybus M-Bus, podoba mi się zwłaszcza jej łatwa obsługa i szybka instalacja,” powiedział Jonas Karlsson, menadżer sprzedaży w Processcomponent. “Wszystkie czujniki M-Bus są automatycznie wykrywane przez bramkę bez potrzeby wykonywania jakiejkolwiek konfiguracji. Daje to ogromną oszczędność czasu, jako że nie jest wymagana indywidualna konfiguracja poszczególnych mierników — wszystko jest tu identyfikowane automatycznie wraz z nazwą, numerem seryjnym i bieżącymi parametrami. Nie trzeba być nawet w miejscu instalacji o ile dostępny jest w danym momencie pracownik mogący fizycznie podłączyć czujnik do bramki. Skonfigurowanie pojedynczego miernika M-Bus zajmowało wcześniej nawet kilka godzin. Dzięki bramce Anybus obecnie realizujemy to w 10 minut!”

Jak to działa
“Sam proces jest bardzo prosty,” kontynuuje Jonas Karlsson. “Użytkownik inicjuje wyszukiwanie dostępnych czujników M-Bus podłączonych do bramki w wyniku czego otrzymuje dane z nich wprowadzone do rejestrów Modbus. Dane te są interpretowane przez system OptoEMU, dostarczający wyniki pomiaru w czasie rzeczywistym.”

Konfiguracja bramki jest przeprowadzana za pomocą narzędzia sieciowego. Nie wymaga programowania – dane z mierników automatycznie pojawiają się w OptoEMU w postaci rejestrów Modbus, które są następnie interpretowane i przetwarzane.

OptoEMU — system monitorowania energii

Firma Processcomponent zainstalowała z powodzeniem OptoEMU – system monitorowania energii (EMU) zbierający dane z budynków, paneli elektrycznych oraz z poszczególnych urządzeń, takich jak agregaty chłodnicze i kompresory. OptoEMU dostarcza użytkownikom dane do wglądu online, które mogą być przetwarzane przez aplikację biznesową np. do celów fakturowania. Użytkownicy są również informowani o alarmach generowanych po osiągnięciu określonych poziomów progowych.

Wyniki
Budynek w Gothenburgu jest teraz wyposażony w bramki dostępowe Anybus współpracujące z dwoma systemami OptoEMU-DR2: jednym obsługującym 72 apartamenty i drugim obsługującym sklep spożywczy. Wyniki pomiarów mogą być rejestrowane w pliku Excel, który może być pobierany przez FTP. Mogą być też wysyłane bezpośrednio do bazy danych SQL lub systemów HMI/SCADA za pośrednictwem serwera OPC.

Ponieważ właściciele budynków zyskują teraz dostęp w czasie rzeczywistym do danych z poszczególnych apartamentów, mogą otrzymywać alarmy po osiągnięciu określonych poziomów progowych. Dostęp do danych z mierników umożliwia również szybkie i zautomatyzowane wystawienia faktur dla właścicieli apartamentów.

“Bramki Anybus z pewnością ułatwiły życie nam i naszym klientom” podsumowuje Jonas Karlsson z Processcomponent. “Dzięki możliwości łatwego i szybkiego wprowadzenia danych z M-Bus do systemu OptoEMU, zapewniamy szybsze działanie systemu monitorowania, co oznacza zalety zarówno dla nas, jak i dla naszych klientów.”

 

-------------------------

HMS Industrial Networks jest czołowym dostawcą produktów dla systemów komunikacji przemysłowej, w tym zdalnego zarządzania. Firma rozwija i produkuje rozwiązania zapewniające łączność urządzeń i systemów automatyki z sieciami przemysłowymi. Są one oferowane pod markami Netbiter, Anybus i IXXAT.

Projektowanie i produkcja odbywają się w siedzibie firmy w Halmstad w Szwecji i w Weingarten w Niemczech. Lokalne biura sprzedaży i wsparcia technicznego znajdują się w Chinach, Danii, Francji, Niemczech, Indiach, we Włoszech, w Japonii, Wielkiej Brytanii i USA. HMS zatrudnia ponad 350 osób i odnotował sprzedaż w wysokości 57 mln euro w 2013 roku. Firma jest notowana na giełdzie NASDAQ OMX w Sztokholmie.

Ocena użytkowników: / 0 SłabyŚwietny 

Zobacz także :

Reklama

Polecane książki

Automatyka Technika Regulacji

portal automatyki

Andrzej Dębowski Niniejsza książka jest poświęcona praktycznym zagadnieniom projektowania jednoobwodowych układów a...

Współczesny oscyloskop. Budowa i pomiary

portal automatyki

Andrzej Kamieniecki Książka jest przewodnikiem po nowoczesnych oscyloskopach cyfrowych, ich budowie, p...

Programowanie sterowników PLC w języku drabinkowym

portal automatyki

Stanisław Flaga Współczesne sterowniki stosowane w systemach automatyki są urządzeniami niezwykle e...

Programowalny sterownik SIMATIC S7-300 w praktyce inżynierskiej

portal automatyki

Janusz Kwaśniewski Sterowniki S7-300 z firmy SIEMENS oraz oprogramowanie do niego S...

Elektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktykówElektromagnesy prądu stałego dla praktyków

portal automatyki

Witold Jaszczuk Książka jest bardzo przystępnie napisanym podręcznikiem-poradnikiem dla wszystkich, którzy i...

Uczelnie Techniczne

Sonda - Automatyka

Których producentów sterowników PLC preferujesz?

Delta - 4.8%
Fatek - 13.5%
GE Fanuc - 56.7%
Hitachi - 8.7%
LG (LS) - 10.6%
Omron - 38.5%
Rockwell Automation - 19.2%
Schneider Electric - 13.5%
Siemens Simatic - 58.7%
Teco - 4.8%
Inne - 21.2%
Głosowanie zostało zakończone : 30 Kwi 2020 - 00:00
Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy Automatyka, portal automatyki, automatyzacja, sterowanie, aparatura pomiarowa, kontrola, sterowanie, napędy


.